Zakopane. Busy do Morskiego Oka niesprawne i niebezpieczne

Wojciech Kozicki
16.07.2018  15:30
morskie oko zdjęcie widok jezioro tatry zakopane
morskie oko zdjęcie widok jezioro tatry zakopane Fot: East News/Monkpress

Morskie oko - najważniejsze informacje i poradnik turystyczny.

Morskie oko to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Polsce i jedno z najpiękniejszych miejsc w polskich górach. To także największe jezioro w Tatrach, położone w Dolinie Rybiego Potoku. Dojazd z Zakopanego wydaje się bezpieczny i bezproblemowy. To jednak tylko pozory. 

Jak podaje WP.pl, powołując się na dane policji i Inspektoratu Transportu Drogowego, busy do Morskiego Oka, a konkretnie na parking w Palenicy Białczańskiej, są niebezpieczne i niesprawne.  Kierowcy jeżdżący po Tatrzańskim Parku Narodowym nie zważają na kolejne mandaty. Busy bez świateł i bez dokumentów wożą zbyt dużą liczbę turystów. Kierowcy uważają częste kontrole za prześladowanie.

Ma przegląd, to jeździ legalnie, więc nie ma powodu do szczegółowej kontroli, która trwa nawet kilka godzin. Turyści się denerwują, bo przyjechali odpocząć, a tracą czas na parkingu – powiedział jeden z kierowców. (WP.pl)

Turyści spędzający urlop w Zakopanem nie zwracają uwagi na narastający problem. Najważniejsze są dla nich wakacje w górach i lokalne atrakcje. Bardziej skupiają się na tym jak znaleźć nocleg i tanie pokoje, gdzie zjeść na Krupówkach, jakie są najlepsze restauracje w Zakopanem i po czym poznać prawdziwy oscypek. Nie ważne, że busy powodują również zanieczyszczenie powietrza w Zakopanem.

Zakopane, Tatry i Morskie Oko

Szlaki w polskich górach przyciągają miliony turystów, którzy chcą oglądać szczyty w Tatrach. W 2017 roku w lipcu i sierpniu odwiedziło je ponad 1,5 miliona turystów. Był to rekordowy sezon letni i najwięcej osób odwiedziło Schronisko PTTK Morskie Oko (są tam dostępne noclegi – pokoje i sale z pryczami). Na wysokość 1410 m n.p.m. (pieszo lub powozem) dotarło aż 450 tys. osób. Schronisko odwiedza nawet kilkadziesiąt tysięcy osób dziennie.

ZOBACZ TEŻ: Koń przewrócił się w drodze do Morskiego Oka

Wysoka frekwencja jest także spowodowana „promocjami”.  Coraz więcej turystów posiada Kartę Dużej Rodziny i wchodzi do Tatrzańskiego Parku Narodowego bezpłatnie. Dla niektórych cena jest wyższa (dorożka/wóz konny). Czas przejścia na piechotę asfaltową drogą to ok. 2,5 godziny. Zimą może oczywiście się wydłużyć.

Droga do Morskiego Oka - mapa szlaków, atrakcje, widoki

Z Morskiego Oka prowadzi szlak, który pozwala zdobyć najwyższy szczyt w Polsce – Rysy. Wysokość to 2503 metry. Ze schroniska prowadzi też szlak na Czarny Staw pod Rysami.W drodze do Morskiego Oka można podziwiać takie atrakcje jak np. Wanta, Wodogrzmoty Mickiewicza, Łysa Polana, Dolina Rybiego Potoku i Żleb Żandarmerii. Można także skręcić i udać się do Doliny Roztoki, gdzie żyją niedźwiedzie. Serwisy internetowe przypominają, że nawet latem ostatnie powrotne busy do Zakopanego mogą wracać wcześniej. 

ZOBACZ TEŻ: Bali się zejść z Morskiego Oka. Wezwali TOPR

Zagłosuj

Jak dostajesz się na Morskie Oko?

Liczba głosów:

Konie i Morskie Oko:

Morskie Oko - film:

Trasa do Morskiego Oka:

Morskie Oko w zimie:

Przeczytaj więcej
Komentarze