Bałtyk. Zamknięte kąpieliska z powodu złego stanu wody

Wojciech Kozicki
14.07.2018  20:10
bałtyk kąpieliska zamknięte plaża zatoka gdańska woda zanieszczyszczenie śmieci skażenie
bałtyk kąpieliska zamknięte plaża zatoka gdańska woda zanieszczyszczenie śmieci skażenie Fot: East News/MARIUSZ GRZELAK/REPORTER

To dopiero początek. Polskie morze zamieni się wkrótce w strefę śmierci.

Bałtyk – wakacje nad polskim morzem nie dla wszystkich będą w tym roku spełnieniem marzeń z powodu stanu wody Zatoki Gdańskiej. Sanepid i administracja morska sprawdzają poziom jej zanieczyszczenia. Powodem ma być przekroczenie norm bakterii E. Coli. Zostały już zamknięte kąpieliska. Jak podaje WP.pl, jeśli ktoś chce popływać na plaży w Jelitkowie i Brzeźnie (Molo Brzeźno, Dom Zdrojowy Brzeźno i Klipper Jelitkowo), mocno się rozczaruje.

Pojawiły się plotki, że woda została skażona parafiną. Nie potwierdził tego jednak kierownik Kąpielisk Morskich w Gdańsku Łukasz Iwański w wywiadzie dla "Dziennika Bałtyckiego". Wiadomo jednak, że w Sopocie w wodzie były bryły parafiny, ale szybko je usunięto. Powstały prawdopodobnie po wypuszczeniu do wody substancji ze statków.

Skażenie Bałtyku - katastrofa ekologiczna

To może być jednak dopiero początek kłopotów. Zbadano wrak niemieckiego tankowca Franken na dnie Bałtyku. Dokonano w nim makabrycznego odkrycia. Jeśli szybko nie zostaną podjęte działania i zebrane fundusze na akcję, w ciągu kilku lat wszystkie polskie plaże mogą zamienić się w strefę śmierci.

Gdy zakończy się sezon turystyczny, służby planują zamknąć wszystkie kąpieliska nad Bałtykiem. Będą wówczas rozbrajane niemieckie niewybuchy z czasów drugiej wojny światowej.

Zagłosuj

Czy wybierasz się w tym roku nad Bałtyk?

Liczba głosów:

ZOBACZ TEŻ: Ryby z Bałtyku są trujące. Chemiczna masakra w polskim morzu

Przeczytaj więcej
Komentarze