Zamkną wszystkie plaże w Trójmieście. Znaleziono niemieckie miny

Wojciech Kozicki
13.06.2018  14:49
plaża wakacje trójmiasto miny bałtyk.
plaża wakacje trójmiasto miny bałtyk. Fot: East News/Lukasz Szczepanski/REPORTER

Są wyjątkowo niebezpieczne. Żołnierze przeprowadzą trudną akcję.

Jeśli ktoś planuje wakacje nad polskim morzem, lepiej nie odkładać tego na późniejsze terminy. Jak podaje Sylwester Pięta z Radia Gdańsk, na wysokości Portu Gdynia, podczas prac prowadzonych przez Urząd Morski, znaleziono 2 poniemieckie miny z czasów II wojny światowej. Na czas neutralizacji zostaną zamknięte plaże w całym Trójmieście.

ZOBACZ TEŻ: Cmentarzysko wraków na dnie Bałtyku

To najgorsze miny, typu "GC". Są bardzo niebezpieczne. W każdej z nich jest 1000 kilogramów ładunku wybuchowego. Dodatkowo, mają zabezpieczenia mechaniczne. W pobliżu min leżą także torpedy, ale one nie stanowią takiego problemu, jak wspomniane miny – powiedział kmdr. port. Piotr Sikora z Marynarki Wojennej w rozmowie z Radiem Gdańsk.

Miny i torpedy w Bałtyku

Zapowiada się bardzo skomplikowana akcja. Ładunki wybuchowe trzeba będzie podnieść za pomocą specjalnych balonów nad dno. Następnie zostaną odholowane w miejsce detonacji. Akcję przeprowadzą żołnierze z 13 Dywizjonu Trałowców w Gdyni.

Służby uspokajają, że skoro miny na dnie Bałtyku leżały tak długo, mogą jeszcze poczekać. Akcja planowana jest więc po wakacjach, gdy ludzie nie będą kąpać się w morzu. Jeśli więc ktoś zaplanował sobie urlop na plaży po sezonie, jego "wakacje" mogą okazać się niewypałem.

Porozumienie poczdamskie i broń w Bałtyku

Bałtyk pełen jest pozostałości po II wojnie światowej. Torpedy i miny to nie jedyny problem. Biznes.interia.pl ostrzega, że na dnie Bałtyku spoczywa wiele pojemników z gazem duszącym - z cyklonem B, iperytem, czyli gazem musztardowym, sarinem, luizytem, adamsytem czy substancjami duszącymi, paraliżującymi albo parzącymi.

Zgodnie z porozumieniem poczdamskim, w Bałtyku zatopiono 50 tys. ton broni chemicznej. Pojemniki się rozszczelniają, katastrofa ekologiczna wisi w powietrzu.

ZOBACZ TEŻ: Skażenie wód Bałtyku. Polacy jedzą trujące ryby

Zagłosuj

Czy wybierasz się w tym roku nad Bałtyk?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze