Kolejne zaostrzenia w zakazie handlu w niedziele. Sklepy internetowe też zagrożone

Magdalena Kulej
04.06.2018  13:26
zakaz handlu
zakaz handlu Fot: Arkadiusz Ziolek/ East News

Zapowiedziano realne plany "uszczelnienia systemu".

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele weszła w życie 1 marca. Od tej pory zakupy można robić w dwie niedziele w miesiącu – w pierwszą i ostatnią. Przepisy mają jednak pewne niedociągnięcia, które niektórzy handlowcy chętnie wykorzystują. Teraz Solidarność chce ukrócić takie praktyki.

O tym, że rząd chce „uszczelnić system” mówi się już od wielu tygodni. Niepokój rządu budzą przede wszystkim sklepy internetowe oraz takie jak Żabka, które rozszerzają swoją działalność o świadczenie usług pocztowych czy Biedronka, która w wielu miejscach czynna jest w soboty nawet do 23:00.

Jak donosi Polska The Times, jeszcze w czerwcu ma dojść do spotkania związkowców i przedstawicieli rządu.

Obejście zakazu handlu w niedziele

Ich celem będzie pozbycie się wszelkich luk prawnych, dzięki którym sklepy wznawiają niedzielny handel, a także ograniczenie handlu w sieci. W sprawie tego drugiego chcą wnioskować o wystąpienie do Komisji Europejskiej i przeprowadzić notyfikacje sprzedaży internetowej.

Do końca maja trwają kontrole w placówkach, które prowadzą handel w niedziele, powołując się na świadczenie usług pocztowych. Zbieramy dane z okręgowych inspektoratów dotyczące przestrzegania przepisów o ograniczeniu sprzedaży i przedstawimy je w czerwcu – zapowiada Danuta Rutkowska, rzeczniczka prasowa Głównego Inspektora Pracy. (polskatimes.pl)

ZOBACZ TAKŻE: Obszedł zakaz handlu w niedzielę. Zamienił sklep spożywczy w galerię sztuki 

Zakaz handlu w niedziele - zmiany 

Pomysłów na „poprawę” ustawy jest więcej. To m.in. zmiana godzin obowiązywania zakazu handlu. Związkowcy chcą, by sklepy były zamknięte od 22 w sobotę do 5 rano w poniedziałek. Zmiana uderzyłaby np. w właściciela sieci Biedronka, spółkę Jeronimo Martins Polska, która zaproponowała przesunięcie godzin obejmujących tzw. dobę pracowniczą w niedziele i święta.

Solidarność sugeruje też  ograniczenie sprzedaży na dworcach, a także ograniczenie prawa do sprzedaży w niedzielę przez członków rodziny właściciela sklepów, co ich zdaniem prowadzi do wielu nadużyć.

Zagłosuj

Czy popierasz zakaz handlu w niedzielę?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze