Zbudują największy krzyż w Polsce. Będzie wyższy niż Jezus ze Świebodzina

Wojciech Kozicki
07.06.2018  09:38
Jezus Chrystus Świebodzin flaga Polski
Jezus Chrystus Świebodzin flaga Polski Fot: East News/WOJCIECH STROZYK/REPORTER

"Krzyż wszystkich Polaków".

„Jego wysokość” Jezus ze Świebodzina będzie miał konkurencję. W religii najwyraźniej rozmiar ma znaczenie. Jak informuje wyborcza.pl, powstanie najwyższy w Polsce krzyż. Postawią go w gminie Błaszki (województwo łódzkie). Początkowo chcieli odnowić popiersie Piłsudskiego na 100-lecie niepodległości, ale postawią jednak na rozmach, czyli 100-metrowy krzyż.

Chwała na wysokości!

Zapewne wiele osób ucieszy wiadomość, że finansowanie projektu nie uszczupli budżetu państwa. Środki na budowę mają pochodzić ze składek indywidualnych darczyńców, które zebrane będą podczas międzynarodowej zbiórki. Do akcji ma włączyć się nawet amerykańska Polonia. Budowa ma ruszyć 17 czerwca.

To nie ma być krzyż z gminy Błaszki, tylko najwyższy krzyż w Polsce. Z tego co wiem, na świecie są wyższe, ale w skali kraju to będzie ewenement. Chcemy, że to był krzyż wszystkich Polaków.  Ja sam ze swojej pensji burmistrza dołożę się do budowy – zapowiedział burmistrz Błaszek Karol Rajewski. (wyborcza.pl)

Krzyż ma być 3 razy większy niż Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie, która wykonana jest z żelbetonu. Data powstania to 2010 roku, a autorem projektu jest Mirosław Patecki. Jego wysokość to 36 metrów, z czego 3 metry to pozłacana korona. Waga to ok. 440 ton. Koszt wyniósł ok. 6 milionów złotych. To nawiązanie do do pomnika Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro.

ZOBACZ TEŻ: Jezus z anteną na głowie. Chrystus nadaje w Świebodzinie

Zagłosuj

Czy podoba ci się pomysł budowy ogromnego krzyża?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze