Koniec masła orzechowego i mleka kokosowego w polskich sklepach. KE nie miała litości

Magdalena Barszczak
27.02.2018  10:05
Ze sklepów zniknie masło orzechowe i mleko kokosowe
Ze sklepów zniknie masło orzechowe i mleko kokosowe Fot: East News

Takich etykiet już nie zobaczysz w marketach.

W Polsce ze sklepowych półek znikną takie produkty, jak masło orzechowe i mleko kokosowe. To jednak nie rezultat klęski żywiołowej, a nowe zasady dotyczące nazewnictwa. Komisja Europejska odmówiła korzystania z tych określeń, które sugerują produkt mleczny w przypadku wyrobów pochodzenia roślinnego.

Chodzi o decyzję Trybunału Sprawiedliwości UE z 14 czerwca 2017 r. Uznano wówczas, że stosowanie nazw sugerujących produkt mleczny (np. masło, mleko) w nazewnictwie wyrobów roślinnych jest niezgodne z prawem

Jak podaje portal finanse.wp.pl, polscy producenci nie będą więc mogli korzystać z takich nazw, jak masło orzechowe, masło migdałowe, masło kakaowe, mleko migdałowe, mleko kokosowe oraz śmietanka kokosowa. 

Ze sklepów zniknie masło orzechowe i mleko kokosowe
Ze sklepów zniknie masło orzechowe i mleko kokosowe Fot: East News

Nie pierwszy raz

Dopuszczono jeden wyjątek, jednak nie będzie miał on zastosowania w naszym kraju. Producenci mogliby używać starego nazewnictwa, czyli np. „mleko kokosowe”, jeśli udowodniliby, że ich towar istnieje na rynku minimum 30 lat

W Polsce nie znaleziono żadnego takiego przypadku. Z tego względu resort rolnictwa nie mógł złożyć odwołania - przyznano w komunikacie. (finanse.wp.pl)

Ministerstwo Rolnictwa ostrzega, że przedsiębiorcy, którzy nie dostosują się do zakazu, będą musieli liczyć się z konsekwencjami.

Dla urzędników z Brukseli to nie pierwszyzna. Unia Europejska już wcześniej wprowadzała regulacje budzące kontrowersje. Badano krzywiznę banana, regulowano knoty świec, wytyczano granice między rzepą a brukwią czy spekulowano, co jest dżemem, a co nim nie jest.

banan

WIĘCEJ NEWSÓW I ROZRYWKI? SPRAWDŹ PLANETĘ NA FACEBOOKU!

Zagłosuj

Lubisz masło orzechowe?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze