Masowe spowolnienie zegarków w Europie. Brakuje im już kilku minut

Magdalena Kulej
07.03.2018  17:23
Zegary w Europie spowolniły
Zegary w Europie spowolniły Fot: Shutterstock.com

To potwierdzone naukowo. 

Od połowy stycznia w sieci pojawiały się interesujące doniesienia dotyczące zegarków elektronicznych zasilanych prądem zmiennym, czyli obecnym w gniazdkach. Ich użytkownicy zaczęli zauważać, że czasomierze spowalniają

I mieli rację. Co więcej, nie jest to wada pojedynczych urządzeń. Jak tłumaczy portal dobreprogramy.pl, zjawisko dotknęło użytkowników zegarków  w całej Europie, a opóźnienie dochodzi w marcu już do 6 minut.

Tę informację wielu potraktowało z przymrużeniem oka. Większość internautów potwierdza jednak, że od początku roku miało problem ze swoimi zegarkami, które do tej pory były niezawodne.

Coś mi tu pachnie ściemą. Podstawowym parametrem utrzymywanym w sieci jest właśnie częstotliwość. Gdy spadnie poniżej 48 Hz działa automatycznie SCO i mamy dwudziesty stopień zasilania - komentuje użytkownik o nicku @Voltaire. (wykop.pl)

Ja to zauważyłem u siebie, rzeczywiście kilkukrotnie ostatnio musiałem przestawiać zegar w kuchence elektrycznej, bo zegar co chwilę się późnił - pisze internauta. (dobreprogramy.pl)

U mnie było dokładnie 5 minut opóźnienia dopóki latorośl się nie zdenerwowała kilka dni temu, że nikt nie pilnuje zegara w mikrofalówce i źle chodzi. Tak, właśnie 5 minut - potwierdza @Klikon. (dobreprogramy.pl)

Potwierdzam dwa razy popychałem w kuchence czas o 2 minut i i o minutę w połowie lutego. Szkoda, że się wyjaśniło gdyż miałem bardziej odlotowe sugestie - pisze @mly. (dobreprogramy.pl)

Problem dotyczy zasilanych prądem urządzeń wyposażonych w cyfrowy licznik. Mogą to być kuchenki elektryczne, mikrofalówki czy radio. Właściciele sprzętu na baterie mogą zatem spać spokojnie. Budziki w smartfonach czy tabletach zadzwonią o odpowiedniej porze.

Jim-Carrey

Dlaczego zegarek się spóźnia?

Okazuje się, że za wszystko odpowiada spadek częstotliwości napięcia sieciowego. Tę częstotliwość wykorzystują właśnie cyfrowe zegarki.  

W Europie sieć działa w stabilnej częstotliwości 50 herców (Hz), czyli 50 cykli na sekundę. Zegar cyfrowy przelicza cykle i dostraja swoje wskazania godziny. Notowany aktualnie na kontynencie spadek tej częstotliwości sprawia, że zegarki przestały dotrzymywać kroku rzeczywistemu czasowi.

Do sprawy odniosła się Europejska Sieć Operatorów Systemów Przesyłowych Energii Elektrycznej (ENTSOE). Jak potwierdziła w oficjalnym komunikacie, na kontynencie zarejestrowano ciągłe odchylenie od wskazanej częstotliwości 50 Hz.

Jest to pierwsze tego typu zjawisko w historii. ENTSOE zapowiada też, że w planie jest tzw. "program kompensacji" mający na celu korektę błędu.

Tom

WIĘCEJ NEWSÓW I ROZRYWKI? SPRAWDŹ PLANETĘ NA FACEBOOKU!

Zagłosuj

Czy twój zegarek się spóźnia?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze