Ziemia w niebezpieczeństwie. Wieczna zmarzlina znika, a TO się uwalnia

Wojciech Kozicki
08.02.2018  14:40
Topnienie lodowców
Topnienie lodowców Fot: Pixabay.com

Zagrożenie kryje się pod lodem.

Topniejące lodowce to nie jedynie problem podnoszącego się poziomu mórz. Naukowcy ostrzegli na łamach czasopisma „Geophysical Research Letters”, że może dojść do globalnego skażenia. Odkryli, że pod wieczną zmarzliną znajdują się gigantyczne pokłady rtęci.

Współautorem najnowszych badań jest Kevin Schaefer z Uniwersytetu w Kolorado. Przyznał, iż od dawna było wiadomo rtęci pod lodem. Naukowcy sądzili jednak, że jest jej tam niewiele. Byli jednak w błędzie.

topnienie lodowca

Niebezpieczne gazy

Po pobraniu próbek z lądolodu Alaski oszacowano ilość pierwiastka na 793 miliony kilogramów. W jednym miejscu znajduje się jej więc dwukrotnie więcej niż na całym globie.

Jeśli klimat będzie się ocieplał, rtęć dostanie się do wód i atmosfery. To już pewne, że jej znaczna część się uwolni. Mowa o zagrożeniu dla całej planety.

Spodziewamy się, że wiele rtęci wydostanie się spod lodu. Nie możemy jednak oszacować jaka dokładnie to będzie ilość - powiedział Kevin Schaefer z National Snow and Ice Data Center in Boulder (washingtonpost.com).

Jak podaje popularmechanics.com, topnienie wiecznej zmarzliny także przyspiesza zmiany klimatyczne. Uwalniają się spod lodu m.in. metan i gazy cieplarniane.

Skażenie rtęcią
Skażenie rtęcią Fot: Onlinelibrary.wiley.com
Zagłosuj

Czy obawiasz się topnienia lodowców?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze