Od dzisiaj zmiany dla kierowców. Dotyczą dowodu rejestracyjnego i polisy OC

Wojciech Kozicki
01.10.2018  12:37
kontrola drogowa i policja
kontrola drogowa i policja Fot: Adam STASKIEWICZ/East News

Ministerstwo chce ułatwić życie kierowcom i policjantom.

Zmiany w prawie i nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym weszły w życie. Od 1 października kierowcom nie są potrzebne w aucie dowód rejestracyjny i potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia OC. Służby podczas kontroli drogowej będą mogły sprawdzić dane kierowców

ZOBACZ TEŻ: Polacy ścigali się luksusowy autami. Jest ofiara śmiertelna

Prawo o ruchu drogowym nakłada obowiązek wymiany między sobą danych personalnych dotyczących uprawnień i danych dotyczących ubezpieczenia pojazdu. Osoba, która odmówi podania takich danych uczestnikowi zdarzenia naraża się na odpowiedzialność za niewypełnienie tego obowiązku i to bez względu na to, czy chodzi o wypadek, czy kolizję drogową  - powiedział Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. (radiozet.pl)

Kontrola policyjna – obowiązek posiadania dokumentów

Jak podaje radiozet.pl, funkcjonariusze będą mieć dostęp do systemu CEPIK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Zamiast zatrzymać fizyczny dowód rejestracyjny podczas kontroli, zrobią to w bazie danych. Kierowca dostanie jedynie pokwitowanie. Wciąż trzeba jednak mieć przy sobie prawo jazdy.

System CEPIK miał być zaimplementowany już wcześniej. Do tej pory nie istniała jednak sprawna baza danych.

Zmiana przepisów może oznaczać też mniej pracy dla policjantów. Jeśli dojdzie do kolizji, nie trzeba będzie wzywać policji. Kierowcy mają obowiązek przekazania sobie danych do wypłaty ubezpieczenia. Ubezpieczenie czyjegoś samochodu można sprawdzić za pomocą Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w internecie. Wystarczy wpisać numery tablic rejestracyjnych.

ZOBACZ TEŻ: Rząd chce zakazać palenia w samochodzie

Polscy kierowcy:

Przeczytaj więcej
Komentarze