Zmiany w modlitwie „Ojcze nasz”. Krytycy mówią o rewolucji!

Magdalena Kulej
16.11.2018  13:03
papież ojcze nasz modlitwa
papież ojcze nasz modlitwa Fot: AFP/EAST NEWS

Włoska Konferencja Biskupów przyjęła zmiany w tekście modlitw "Ojcze nasz" i "Chwała na wysokości Bogu". Według biblijnych komentatorów zmiana tekstu modlitw to prawdziwa rewolucja w Kościele.

Włosi uznali, że modlitwy "Ojcze nasz" i "Chwała na wysokości Bogu" zostały błędnie przetłumaczone. Zmienione wersje modlitw znalazły się już w nowym włoskim wydaniu Mszału Rzymskiego – donosi TVP Info, powołując się na informacje Katolickiej Agencji Informacyjnej. Przekład czeka teraz na ostateczne zatwierdzenie w Stolicy Apostolskiej.

"Ojcze nasz" do zmiany

O jakich zmianach mowa? Skorygowano przede wszystkim fragment „nie wódź nas na pokuszenie” w modlitwie „Ojcze nasz”, co zastąpiono słowami „nie opuszczaj nas w pokusie”. Wcześniej na niepoprawność dotychczasowej wersji zwracał uwagę papież Franciszek, według którego modlitwa sugerowała, że to Bóg kusi człowieka. Tymczasem jest to zadanie wyłącznie szatana.

Z kolei w modlitwie „Chwała na wysokości Bogu” wyrażenie „pokój ludziom dobrej woli” zastąpiono słowami „pokój ludziom umiłowanym przez Pana”. Są one bliższe biblijnemu oryginałowi z Ewangelii według św. Marka 2,14.

Modyfikacja „Ojcze nasz” została już przyjęta przez Kościół we Francji. Nowa wersja obowiązuje tam od 3 grudnia. Na podobny krok zdecydowała się Belgia. Czy w Polsce też zostaną wprowadzone zmiany w "Ojcze nasz"? Tak, jeśli będzie to odgórna decyzja Stolicy Apostolskiej lub Kongregacji.

ZOBACZ TEŻ: Papież Franciszek wskazał winnego pedofilii w Kościele

Przeczytaj więcej
Komentarze