Zmiany dla kierowców. Lepiej pospieszyć się ze zrobieniem prawa jazdy

Wojciech Kozicki
31.01.2018  10:02
Zmiany w prawie jazdy 2018
Zmiany w prawie jazdy 2018 Fot: Agencja Gazeta/Maciej Swierczyński

Nowe przepisy, ograniczenia i dodatkowe opłaty

Prawko profesjonalnym kierowcą nie czyni. Jak informuje gazeta.pl, od 4 czerwca 2018 roku wejdą w życie zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Pojawi się m.in. 8-miesięczny okres próbny i kierowca będzie zobowiązany jeździć z naklejką (liść klonowy) na samochodzie.

Początkujący w terenie zabudowanym będą mogli poruszać się z prędkością do 50 kilometrów na godzinę. Poza nim „wdepną” maksymalnie do osiemdziesiątki. Poszaleją jedynie na autostradach i ekspresówkach, gdzie rozpędzą się do setki.

Gazeta.pl zauważa, że przez takie zmiany na drogach zrobi się niebezpiecznie. Trzeba będzie wyprzedzać nowicjuszy, co jest manewrem ryzykownym. Osoba wyprzedzana nie nabierze wprawy jedynie dając się mijać innym.

Kierowca nie zarobi, a zapłaci

Jeśli ktoś liczy, że zrobi prawo jazdy i od razu zarobi za kółkiem, to się rozczaruje. W okresie próbnym nie będzie mógł zarabiać na życie jako kierowca. Dodatkowo, w ciągu 2 lat od zdania egzaminu zobowiązany będzie odbyć płatne szkolenia w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.  Po ich zaliczeniu stanie się kierowcą profesjonalnym.

Jak podaje pomorska.pl, szkolenie teoretyczne ma kosztować 100 złotych. Na godzinną część praktyczną trzeba będzie wydać 200 złotych.

Kierowcy w okresie próbnym będą musieli wykazać się ostrożnością. Jeśli popełnią 2 wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, możliwe jest przedłużenie wspomnianego okresu o 2 lata. Zostaną wydane także skierowania na badania psychologiczne i płatny kurs reedukacyjny.

Zagłosuj

Co sądzisz o zmianach dla młodych kierowców?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze