Zmiany dla nowych kierowców. Kandydaci mogą na razie spać spokojnie?

Magdalena Barszczak
13.02.2018  10:03
Zmiany w przepisach dla nowych kierowców odsunięte w czasie
Zmiany w przepisach dla nowych kierowców odsunięte w czasie Fot: Reporter

Ministerstwo Cyfryzacji po raz kolejny zmieniło zdanie. 

Zmiany dla nowych kierowców mają być odsunięte w czasie. Kandydaci nie muszą już bać się czerwca 2018 roku. Wtedy w życie miały wejść surowsze przepisy oraz zielony listek

Jak dowiedziała się nieoficjalnie "Rzeczpospolita", Ministerstwo Cyfryzacji rozważa przesunięcie terminu wejścia w życie rozbudowanej ewidencji kierowców. 

Projekt ma być gotowy już w marcu. Jeśli tak się stanie, zmiany dla kierowców zostaną odsunięte w czasie po raz piąty (po raz pierwszy miały wejść w życie w styczniu 2013 r.) - informuje dziennik.

Powodem mają być złe doświadczenia z prowadzeniem w listopadzie 2017 r. rozbudowanej centralnej ewidencji pojazdów CEPiK 2.0. Jaki ma być nowy termin? Na razie nie wiadomo.

Wygląda więc na to, że kierowcy, którzy w styczniu rozpoczęli przygodę ze szkołą nauki jazdy, będą mieli więcej czasu. Pierwotnie terminem granicznym był 4 czerwca 2018 roku.

Surowsze przepisy dla nowych kierowców

Zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym zakładają 8-miesięczny okres próbny oraz jazdę z naklejką (liść klonowy) na samochodzie

Przez dwa lata po uzyskaniu prawka kierowcy będą musieli zachować limity prędkości - 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej.

Poza tym zgodnie z nowymi przepisami między 4. a 8. miesiącem od otrzymania uprawnień trzeba będzie odbyć dwa płatne kursy doszkalające (z zakresu zagrożeń w ruchu i doskonalenia techniki jazdy). Przez pierwsze 8 miesięcy kierowca nie będzie też mógł podjąć pracy za kółkiem oraz prowadzić działalności gospodarczej związanej z prowadzeniem samochodu.

WIĘCEJ NEWSÓW I ROZRYWKI? SPRAWDŹ PLANETĘ NA FACEBOOKU!

Zagłosuj

Co sądzisz o zmianach dla nowych kierowców?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze