„Podwodne smoki” z Rosji. Źródłem mutacji może być czynnik z kosmosu

Wojciech Kozicki
29.01.2018  16:20
Radiacja i zmutowane ryby z Rosji
Radiacja i zmutowane ryby z Rosji Fot: Facebook.com/The Siberian Times

Rosjanin nie posłuchał ostrzeżeń i zjadł bestie.

Lepiej nie wchodzić do syberyjskiej rzeki Irtysz w regionie omskim. W nurcie czyhają potworne drapieżniki. Jak podaje siberiantimes.com, złowiono tam szczupaki z rogami. Eksperci podejrzewają, że mogły to być napromieniowane mutanty.

Rogate bestie wyciągnął z wody 25-letni rybak Aleksiej Wołkow. Większa ważyła 12 kilogramów i miała dwa rogi. Druga była lżejsza o 5 kilogramów, ale miała aż 4 rogi. Chociaż wyglądały potwornie i mogły być napromieniowane, wędkarz je skonsumował.

Aleksiej Wołkow
Aleksiej Wołkow Fot: Alexey Volkov / siberiantimes.com

Na dowód, że potworne ryby istniały, mężczyzna zostawił ich wysuszone głowy. Trzyma je w garażu. Jego znajomi nazywają je „smokami”. Podobne monstra pojawiają się od dawna w syberyjskim opowieściach ludowych.

Odpady z kosmosu

Miejscowi podejrzewają, że ryby zmutowały z powodu radiacji. Sądzą, że spadające części z kazachskiego kosmodromu Bajknonur zatruły rzekę i zdeformowały szczupaki.

To prawda, że od czasu do czasu z nieba spadają części pojazdów kosmicznych. Zawierają szkodliwe paliwo, które zanieczyszcza grunty i wodę – przyznał Michaił Kolesow z miejscowych służb (siberiantimes.com).

Dziennikarze zwrócili uwagę na problem często chorujących dzieci w obwodzie omskim. Obwiniają paliwo rakietowe. Zawierają je spadające od lat na okoliczne tereny szczątki rakiet.

Arkady Baluszkin z Instytutu Zoologii Rosyjskiej Akademii Nauk podchodzi do tych podejrzeń sceptycznie. Jego zdaniem, nawet jeśli ryby byłby poddawane silnemu promieniowaniu latami, nie mogłoby dojść do tak daleko posuniętej deformacji. Sądzi, że ryby miały wady genetyczne lub nowotwory.

Rosyjska ryba mutacja
Rosyjska ryba mutacja Fot: Facebook.com/the Siberian Times
Ryba Rosja mutacja
Ryba Rosja mutacja Fot: Twitter.com/Fiona Lang
zmutowana ryba z Rosji
zmutowana ryba z Rosji Fot: Superomsk.ru
rejon tarski
rejon tarski Fot: Mapy Google
Zagłosuj

Co twoim zdaniem zdeformowało rosyjskie szczupaki?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze