Zaatakowanym żołnierzom skończyła się amunicja. Odcięli terroryście głowę łopatą

Karol Decka
08.01.2018  11:36
Odcięli terroryście głowę łopatą. Żołnierzom skończyła się amunicja
Odcięli terroryście głowę łopatą. Żołnierzom skończyła się amunicja Fot: East News

Mundurowi nie mieli innego wyboru.

Do ataku doszło w grudniu 2017 roku, ale dopiero w styczniu zdecydowano się na upublicznienie sprawy, aby nie przeszkodzić misji. Jak donosi serwis dailystar.co.uk, brytyjscy wojskowi byli zmuszeni do odcięcia głowy terroryście. Zrobili to za pomocą łopaty, ponieważ skończyła im się amunicja. Wpadli w zasadzkę ISIS.

Oddział SAS wyszkolony jest do zadań specjalnych, dlatego właśnie im zlecono partol wschodniej części Afganistanu. Kiedy jednostka dotarła na miejsce, rozpoczęła się ponad 6-godzinna strzelanina, podczas której wykorzystano cały zapas nabojów. Pomimo licznych wezwań pomocy, nie otrzymali żadnej odpowiedzi, musieli radzić sobie sami.

Nie dadzą się pojmać

Wojskowi zawarli ze sobą pakt – zrobią wszystko, aby nie dać się pojmać. Terroryści nieustannie grozili, że ścięte głowy żołnierzy zostaną dostarczone ich żonom. Mundurowi schronili się na farmie, a do walki używali narzędzi dostępnych pod ręką. Jeden z nich odciął głowę napastnikowi za pomocą łopaty.

Żołnierze myśleli, że to ich ostatni dzień. Zawarli pakt, że nie dadzą się wziąć żywcem i będą walczyć do samego końca. Pojmanie wiązałoby się z torturami i filmowaną egzekucją – podaje dailystar.co.uk.

Na pomoc Brytyjczykom przybyli Amerykanie, którzy odebrali wiadomość proszących o pomoc żołnierzy. Na miejsce przybyły m.in. dwa śmigłowce typu Apache, co zmusiło napastników do wycofania się.

SAS czyli Special Air Service to elitarna jednostka, którą założono w 1941 roku. Od tego czasu jest jedną z podstaw specjalnych sił zbrojnych Wielkiej Brytanii. Ich motto brzmi: „Kto się ośmieli, zwycięży”. Jeszcze na początku 2018 roku do Afganistanu poleci 100 wojskowych. Obecnie w Kabulu znajduje się około 500 mundurowych.

Zagłosuj

Czy wojskowi postąpili słusznie?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze