Młodzi piją mniej alkoholu. Wszystko przez Messengera

Redakcja
28.11.2017  10:47
Młodzi piją mniej alkoholu. Wszystko przez Messengera
Młodzi piją mniej alkoholu. Wszystko przez Messengera Fot: Pexels.com

Zjawisko potwierdzają najnowsze badania.

Instytut Psychiatrii i Neurologii informuje o bardzo ciekawych wynikach badań. Okazuje się, że popularny komunikator wpływa na obniżenie ilości spożywanego alkoholu przez młodzież. Zbawienne działanie Messengera potwierdzają zebrane dane.

To był rok, w którym po raz pierwszy odnotowaliśmy spadek w grupie nastolatków sięgających po alkohol. W kolejnych latach zjawisko to będzie się nasilało – powiedział Krzysztof Ostaszewski z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w rozmowie z Gazetą Prawną (gazetaprawna.pl).

Testy przeprowadzono wśród warszawskich gimnazjalistów, co pozwoliło ustalić, że obecnie utrzymuje się rekordowy odsetek abstynentów wśród 15-latków. Jak podaje gazetaprawna.pl, młodzi po prostu nie mają jak fizycznie sięgnąć po procenty, ponieważ spotykają się głównie w sieci i rozmawiają w grupowych konferencjach. Nie spotykają się poza domem.

Dziękuję, nie piję

Badania pokazują, że ponad 40 proc. młodzieży nie sięga po napoje alkoholowe. Procenty nie interesują około 44 proc. chłopców i 37 proc. dziewczynek. To znaczny wzrost w porównaniu np. do 2012 roku, ponieważ wcześniej było to kolejno 26 proc. i 20 proc.

Zjawisko dotyczy całego kraju, ponieważ nie tylko młodzi z Warszawy korzystają z aplikacji Messenger. Za spadkiem spożywania alkoholu przez młodzież ciągnie się kilka pozytywnych skutków. Gazetaprawna.pl jako przykład podaje spadek przestępczości i mniejsze zagrożenie uzależnienia się.

Wyniki są dowodem na to, że korzystanie z nowoczesnych form komunikacji może mieć swoje plusy. Młodzi ludzie wciąż zaspokajają swoją potrzebę kontaktu i rozmowy z rówieśnikami, ale robią to przebywając w domu przed komputerem lub ze smartfonem w dłoni.

 

Przeczytaj więcej
Komentarze