Zakaz handlu w niedzielę uderzy w aplikacje. Nie kupimy e-booków i gier

Redakcja
25.10.2017  10:12
Zakaz handlu w niedzielę uderzy w aplikacje. Nie kupimy e-booków i gier
Zakaz handlu w niedzielę uderzy w aplikacje. Nie kupimy e-booków i gier Fot: Pexels.com

Rządzący zapomnieli o istnieniu smartfonów.

Podczas tworzenia przepisów związanych z zakazem handlu w niedzielę, przeoczono jeden dość ważny aspekt – aplikacje mobilne. Z działania mają zostać wyłączone sklepy stacjonarne oraz te, które prowadzą swoją działalność w internecie.

Dozwolono sprzedaży na stronach www działających bez pomocy pracownika. W ten sposób będzie można robić zakupy przez internet w niedzielę, ale wszystkie działania z nimi związane będą przeprowadzone dopiero w poniedziałek. Jak napisano w serwisie biznes.gazetaprawna.pl, pojawił się problem z interpretacją prawa w odniesieniu do zakupów przez apki w smartfonach i tabletach.

Aplikacje nie są sklepami internetowymi, przez co w dosłownym rozumieniu nie są liczone jako wyjątki. Sprzedawcy korzystający z takiej formy sprzedaży boją się, że niedopatrzenie w ustawie ściągnie na nich falę kosztownych kar. Ograniczenie zakupów w apkach w niedzielę wydaje się być niemożliwe.

Nie kupisz nawet e-booka

Izba Gospodarki Elektronicznej zaproponowała nowy wpis, który miałby brać pod uwagę również rozwiązania znane z urządzeń mobilnych. Szersze brzmienie przepisu jest konieczne, aby móc legalnie kupować i sprzedawać towary przez apki.

W przyjętej w projekcie definicji handlu mowa jest nie tylko o towarze, ale również o wyrobie. Treści cyfrowe, takie jak muzyka, film czy audiobook, również można uznać za wyrób. A to oznaczałoby, że także ich nie można by było kupować w niedzielę poza platformami czy stronami internetowymi – komentuje Witold Chomiczewski, radca prawny (biznes.gazetaprawna.pl).

Niestety, może dojść również do problemów ze sprzedażą produktów cyfrowych pobieranych przez apki (wirtualne kioski, czytniki książek, gry mobilne). W świetle prawa e-book czy gra są wyrobami, ciąży zatem nad nimi zakaz handlu w niedzielę. Z zakupem ciekawej książki będzie trzeba poczekać do końca weekendu.

Przeczytaj więcej
Komentarze