18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Czarna kropka atakuje. Nowe zagrożenie czyha na użytkowników smartfonów

Redakcja
08.05.2018  12:10
Czarna kropka atakuje. Nowe zagrożenie czyha na użytkowników smartfonów
Czarna kropka atakuje. Nowe zagrożenie czyha na użytkowników smartfonów Fot: shutterstock.com

Eksperci ostrzegają.

Wystarczy jedno kliknięcie, by zawiesił się cały telefon – tak działa „czarna kropka”, która od kilku dni atakuje smarfony na całym świecie.

Eksperci z portalu Niebezpiecznik.pl ostrzegają przed szkodliwą wiadomością zawierającą symbol czarnej kropki. To ikona emoji, po której dotknięciu wiele telefonów z systemem Android zaczyna kompletnie wariować, a niektóre zawieszają się.

Jako pierwszy na problem zwrócił uwagę znany Youtuber, Tom Scott. Jak mówi, kropka nie jest groźna, ale może przysporzyć ciekawskiemu użytkownikowi wielu nerwów.

ZOBACZ TAKŻE: Fałszywy SMS od Lidla i Biedronki. Oszuści wyłudzają dane

RP26384058
RP26384058 Fot: youtube.com / Tom Scott

Czarna kropka na WhatsAppie

Wiadomość jest rozsyłana najczęściej do użytkowników aplikacji WhatsApp, choć można ją otrzymać również za pośrednictwem innego komunikatora.

Wiadomość wygląda niepozornie – czarna kropka, a obok napis „kliknij tutaj”. Tego robić jednak nie warto. Choć tego nie widać, wokół symbolu znajduje się ponad 2 tysiące innych znaków, które informują aplikację o zmianach dotyczących np. kierunku pisania tekstu.

Znaki te widoczne są dopiero po przekonwertowaniu całej wiadomości do HTML. Po serii komend wprowadzonych po kliknięciu aplikacja przeciąża się i zamyka. W wielu przypadkach zawiesza się też cały telefon. Problem nie dotyczy przeglądarki Chrome.

Zagłosuj

Czy dostałeś wiadomość z czarną kropką?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze