18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Instagram i Snapchat w żałobie. To już koniec GIF-ów?

Redakcja
12.03.2018  11:22
Snapchat i Instagram blokują dostęp do usługi GIPHY
Snapchat i Instagram blokują dostęp do usługi GIPHY Fot: Pixabay.com

Wszystko przez jedną skargę.

Użytkownicy Instagrama i Snapchata nie cieszyli się długo możliwością dodawania GIF-ów do swoich relacji. Choć były dostępne zaledwie kilka tygodni, zdobyły niemałą popularność. Pojawiły się jednak problemy i usługę wyłączono.

Jak podaje portal mashable.com, jedna z internautek zauważyła obecność obraźliwych treści. Użytkowniczka Twittera o nicku @LyaunaAugmon zgłosiła 9 marca, że w bazie GIPHY, z którą obydwie aplikacje współpracują, można natrafić na animacje o podłożu rasistowskim.

Internautka wpisała w bazie frazę „crime” (ang. przestępstwo), a ewidentnie rasistowski GIF pojawił się jako sugestia. W animacji nie zabrakło jednego z najbardziej obraźliwych zwrotów w języku angielskim, jakiego można użyć w kierunku osoby czarnoskórej.

gif

Błyskawiczna reakcja

Twórcy serwisów zareagowali niemal natychmiast. Integracja z platformą GIPHY została zablokowana. Serwisy wydały oświadczenia, przepraszając za zaistniałą sytuację.

Użytkownik odkrył w naszej bibliotece obraźliwe treści, więc natychmiast ją usunęliśmy. Zbadaliśmy sprawę i możemy powiedzieć, że GIF był dostępny z powodu błędu w algorytmach moderacji treści. Naprawiliśmy go i obecnie sprawdzamy wszystkie animacje dostępne w naszej bazie – poinformowano w rozmowie z mediami. (engadget.com)

Dodano też, że twórcy serwisu biorą całą odpowiedzialność za to co się stało i przepraszają wszystkich, których animacja uraziła. Choć wielu nie kryło oburzenia rasistowską naklejką, część z internautów ubolewa nad usunięciem jeden z najpopularniejszych funkcji w serwisach.

Czyli jakaś osoba znalazła jedną rasistowską animację i od razu trzeba zablokować całą usługę? No błagam was, Snapchat bez GIF-ów to dno. Zaraz usuwam Snapchata – żali się @creeperinak na Twitterze.

No i przez jedną rasistowską animację zniknęła najlepsza do tej pory usługa na Instagramie – dodaje @beeayeanoowhy.

Żałoba. Rasizm zabił GIF-y - skomentowała użytkowniczka @itsmybeezkneez. 

Choć problem został wstępnie rozwiązany, internauci muszą uzbroić się w cierpliwość. Ruchome obrazki wciąż nie powróciły do serwisów Instagram i Snapchat i nie wiadomo, kiedy będą znów dostępne.

Zagłosuj

Czy blokada funkcji GIPHY jest dla ciebie uciążliwa?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze