Face ID w iPhone'ach X da się oszukać. 10-latek odblokował telefon matki

Redakcja
17.11.2017  15:18
Face ID w iPhone'ach X da się oszukać. 10-latek odblokował telefon matki
Face ID w iPhone'ach X da się oszukać. 10-latek odblokował telefon matki Fot: YouTube.com/Attaullah Malik

Opcja nie działa tak, jak powinna.

Funkcja rozpoznawania twarzy w iPhone X była prawdziwą rewolucją na rynku smartfonów. Face ID to zabezpieczenie, które w założeniu miało być tak inteligentne, że nie da się go złamać. W internecie pojawiło się już kilka przypadków negujących te zapewnienia.

W serwisie YouTube opublikowano wideo pokazujące, w jaki sposób 10-letni syn odblokował telefon swojej matki. Wystarczyło, że dziecko jest podobne do swojego rodzica i posiada z nim wspólne cechy. Kłóci się to z zapewnieniem Apple, że szansa na pomyłkę wynosi tylko 1:1 000 000, tak jak pisze serwis benchmark.pl.

Na szczęście, wystarczyło zmienić oświetlenie otoczenia, aby pojawiły się pierwsze problemy z zeskanowaniem twarzy chłopca. Chociaż sytuacja może się wydawać zabawna, niesie za sobą ogromne ryzyko naruszenia bezpieczeństwa i prywatności.

 

Nie pierwszy przypadek

Firma z Wietnamu nie wykorzystała w swoim eksperymencie żadnego członka rodziny właściciela telefonu. Portal bbc.com informuje, że specjaliści z Bkav wykonali specjalną maskę odzwierciedlającą wizerunek Ngo Tuan Ahna, wiceprezesa ds. cyberbezpieczeństwa w korporacji. Oczywiście – iPhone X nie zdał testu i smartfona dało się odblokować.

Kluczowe elementy maski zostały wykonane przez drukarkę 3D, oczy wydrukowano w 2D, a silikonowy nos stworzyły osoby zajmujące się rzeźbą. Podobiznę specjalnie wyszlifowano w miejscach prezentujących duże obszary twarzy jak np. czoło i policzki.

Jak widać, wbrew zapewnieniom system nie działa idealnie. W niektórych przypadkach niepowołana osoba będzie mogła uzyskać dostęp do wrażliwych danych i informacji o użytkowniku telefonu.

Zobacz wideo z oszukiwaniem Face ID:

Przeczytaj więcej
Komentarze