Fałszywa wersja AdBlocka trafiła do tysięcy osób. Wtyczka może być groźna

Redakcja
11.10.2017  12:58
Fałszywa wersja Adblocka trafiła do tysięcy osób. Wtyczka może być groźna
Fałszywa wersja Adblocka trafiła do tysięcy osób. Wtyczka może być groźna Fot: Pexels.com

Oszuści mogli pozyskać dane wielu użytkowników.

Tysiące użytkowników padło ofiarą fałszywej wersji rozszerzenia AdBlock Plus. W Chrome Web Store pojawiła się możliwość instalacji wtyczki blokującej reklamy w przeglądarce. Niestety, jej autorami byli oszuści.

Nieznana grupa internautów stworzyła ofertę z darmowym pobieraniem AdBlocka, która była łudząco podobna do oryginalnej wersji tego oprogramowania. Jedyną różnicą było lekko zmienione logo oraz mniejsza ilość pobrań. Z programu korzysta w sumie ponad 10 milionów osób, co dodatkowo zachęca hakerów do „polowania” na nieświadomych użytkowników.

Google pozwolił 37 tys. użytkownikom Chrome dać się oszukać przez złą wtyczkę.

Tysiące poszkodowanych

Nie wiadomo, w jaki sposób wtyczka działała na zainfekowane komputery. Google zdążyło w porę usunąć aplikację ze swojego sklepu, ale mimo to, oszukano łącznie 37 tysięcy osób. Warto upewnić się, że na naszym komputerze znajduje się odpowiednia wersja AdBlocka.

Serwis next.gazeta.pl przytacza ciekawe dane na temat blokowania reklam w Polsce. Nasz kraj jest liderem w tej dziecinie, ponieważ Polacy na potęgę ukrywają bannery, wideo i wyskakujące okienka. Obliczono, że komputery polskich użytkowników zatrzymują pojawianie się 46 proc. wyświetlanych reklam.

Najwyraźniej ludzie są już zmęczeni nadmiarem reklam w telewizji i chcą uwolnić się od zbędnych treści w internecie.

Przeczytaj więcej
Komentarze