Google bez przerwy śledzi urządzenia z Androidem. Nawet po wyłączeniu opcji GPS

Redakcja
22.11.2017  15:03
Google bez przerwy śledzi urządzenia z Androidem. Nawet po wyłączeniu opcji GPS
Google bez przerwy śledzi urządzenia z Androidem. Nawet po wyłączeniu opcji GPS Fot: Pexels.com

Takie działanie może naruszać prywatność.

Koniec listopada nie jest najlepszym okresem dla Google i jego produktów. Najpierw okazało się, że „tryb incognito” wcale nie zapewnia użytkownikom prywatności, a teraz na jaw wyszła informacja o śledzeniu telefonów z Androidem nawet wtedy, gdy wyłączona zostanie usługa lokalizacji.

Do tej pory wśród użytkowników smartfonów z systemem od Google istniało przekonanie, że wystarczy wyłączyć opcję GPS, aby urządzenie nie śledziło ruchów właściciela. Niestety, serwis Quarts (qz.com) przeprowadził trwający prawie rok eksperyment, którego wynik jest jasny – dane są zbierane również bez włączanej funkcji lokalizacji. Temat poruszyły media z całego świata.

Dane z przekaźników

Skąd pochodzą informacje? Google korzysta ze stacji przekaźnikowych używanych przez sieci komórkowe. Urządzenie za każdym razem loguje się do najbliższej anteny, aby zachować potocznie nazywany „zasięg”. Każda ze stacji posiada swój unikatowy kod, przez co odnalezienie ich na mapie nie jest trudnością.

W styczniu tego roku sprawdziliśmy możliwość wykorzystywania numerów stacji przekaźnikowych jako dodatkowego sygnału do ulepszenia i przyspieszenia systemu dostarczania wiadomości  - powiedział przedstawiciel Google w rozmowie z portalem (qz.com).

Portal qz.com, zebrane w ten sposób dane przesyłane są do Google przy pierwszym połączeniu z internetem. Algorytm łączy ze sobą wszystkie informacje, a następnie ustala i rysuje odpowiednią trasę miedzy przekaźnikami.

Firma nie zaprzecza stosowaniu takich praktyk. Jak twierdzi przedstawiciel, robi to w celu jak najlepszego dostarczania spersonalizowanych wiadomości.

 

Przeczytaj więcej
Komentarze