Prywatność jest na wagę złota. Teraz można zapłacić nią w sklepie

Redakcja
06.10.2017  16:08
Powstała nowa waluta. Wszystko przez dzielenie się danymi
Powstała nowa waluta. Wszystko przez dzielenie się danymi Fot: Pixabay.com

Ludzie nie są świadomi, jak cenne są informacje o ich życiu.

Firma Kaspersky Lab zdecydowała się na dość dziwny test. Sprawdzono, czy ludzie chętnie oddają swoje dane w internecie. W wyniku eksperymentu powstała nowa waluta – data dolar.

Kaspersky Lab tworzy oprogramowanie chroniące komputery użytkowników przez wyciekiem osobistych informacji. Programy antywirusowe ostrzegają przed wieloma niebezpiecznymi sytuacjami, ale wyniki pokazały, że prywatne dane bardzo często oddajemy sami.

W celu badania otworzono sklep w centrum Londynu, w którym sprzedawane były specjalne plakaty autorstwa ulicznego artysty Bena Eine’a. Niestety, za produkty nie można było zapłacić tradycyjnymi metodami płatności. Specjaliści od antywirusów zdecydowali, że towar zostanie wydany za podzielenie się danymi. W sklepie wystarczyło podłączyć smartfon do kasy, aby otrzymać produkty „za darmo”.

Nie znają swojej wartości

Przeraża zachowanie klientów – chętnie sprzedawali swoją prywatność. Według serwisu instalki.pl, do każdego człowieka przypisanych jest szereg poufnych danych, które w dzisiejszych czasach stają się cennym dobrem. Jak pokazuje przeprowadzony test, ludzie bez skrupułów płacili nieistniejącą walutą. Wielu klientów w ogóle nie miało pojęcia, że ich dane osobiste mają tak dużą wartość.

Podobne działania można zauważyć nawet w Polsce. Podczas różnych imprez i festiwali wystarczy podać swoje dane hostessie, aby otrzymać kolorowe sznurowadła lub inne gadżety. Sprzedajemy swoje cenne informacje w zamian za tanie upominki. Warto być świadomym, że w tym przypadku kurs wymiany jest stanowczo zawyżony.

 

Przeczytaj więcej
Komentarze