18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ruszył rejestr gwałcicieli i pedofilów. Baza zdjęć z nazwiskami przestępców

Redakcja
02.01.2018  10:07
Ruszył rejestr gwałcicieli i pedofilów. Zdjęcia i nazwiska przestępców
Ruszył rejestr gwałcicieli i pedofilów. Zdjęcia i nazwiska przestępców Fot: Pixabay.com

Każdy może dokładnie sprawdzić swoje sąsiedztwo.

Informacje dotyczące osób skazanych za przestępstwo na tle seksualnym stały się dostępne dla każdego. Ruszył rządowy projekt polegający na udostępnianiu danych i zdjęć gwałcicieli oraz pedofilów. W prosty sposób można sprawdzić, czy w sąsiedztwie mieszka groźny osobnik.

System składa się z dwóch części, jedna z nich dostępna jest wyłącznie dla organów ścigania i instytucji związanych z opieką nad dziećmi. Pomimo pewnych ograniczeń, internauci bez problemu mogą przejrzeć imiona, nazwiska i zdjęcia prawie 770 przestępców.

Rejestr gwałcicieli i pedofilów
Rejestr gwałcicieli i pedofilów Fot: https://rps.ms.gov.pl

Nie będą anonimowi

Jak podaje serwis tvp.info, większość z nich to pedofile, którzy mają na swoim koncie gwałt na dzieciach poniżej 15. roku życia. Łącznie w systemie zarejestrowano 2614 nazwisk.

Państwo ma obowiązek chronić dziecko a nie pedofila. Przestępca, który krzywdzi dzieci, musi się liczyć z bardzo surowymi konsekwencjami. Nie tylko z wieloletnim wyrokiem, lecz także z utratą anonimowości – powiedział Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (ms.gov.pl).

Co więcej, przy każdym wpisie podano zamieszkiwaną miejscowość oraz dokładnie wyjaśniono, jakiego wykroczenia dopuściła się dana osoba, podając przy tym miejsce i datę czynu. W ten sposób każdy może sprawdzić swoje otoczenie i dowiedzieć się wszystkiego na temat gwałcicieli i pedofilów.

Podobna baza funkcjonuje między innymi w Stanach Zjednoczonych. Chociaż strona działa dopiero od 1 stycznia, odwiedzoną ją łącznie ponad 684 tys. razy.

Zagłosuj

Czy taki system jest dobrym rozwiązaniem?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze