Ta aplikacja szpiegowała użytkowników i nagrywała rozmowy. Pobrała mnóstwo danych

Redakcja
01.12.2017  12:06
Ta aplikacja szpiegowała użytkowników i czytała rozmowy. Pobrała mnóstwo danych
Ta aplikacja szpiegowała użytkowników i czytała rozmowy. Pobrała mnóstwo danych Fot: Pexels.com

Pierwsze ataki rozpoczęły się już w 2015 roku.

Popularna aplikacja do ćwiczeń okazała się być narzędziem szpiegowskim. TiZi oferowała porady fitness oraz przepisy na zdrowe jedzenie, rejestrując w tym samym czasie rozmowy z różnych apek. Program od 2015 roku był dostępny do pobrania w Google Play bez żadnych przeszkód.

Prawdziwe funkcje TiZi przerażają. Portal mobtech.interia.pl dokładnie wymienił wszystkie zadania, jakimi zajmowała się aplikacja. Jej głównym celem z pewnością nie było dostarczanie informacji o smacznych posiłkach. Od ilości zbieranych danych aż włos jeży się na głowie.

Na porządku dziennym było przechwytywanie informacji z komunikatorów Telegram, Viber, Skype i WhatsApp. Nagrywanie rozmów głosowych oraz wysyłanie SMS z dokładną lokalizacją urządzenia. Działający w tle program rejestrował wpisy z kalendarza i historii połączeń.

 

Szpieg w telefonie

Możliwe było również przeglądanie zdjęć i haseł do różnych kont (w tym Facebooka) oraz sieci Wi-Fi. W dowolnym momencie uruchamiano mikrofon i aparat. Wszystkie wykradzione dane przesyłano za pomocą internetu.

Google uspokaja, że problem nie dotyczy wszystkich użytkowników Androida. Cel ataku musiał być dokładnie określony, ponieważ zainfekowanych zostało około 1300 urządzeń. Większość z nich pochodzi z Kenii, co jest dowodem na to, że działania skupiały się na konkretnej grupie osób.

Aplikacja została usunięta z Google Play, a jej twórcy zablokowani. Szpiegujący program wykryto we wrześniu 2017 roku, ale głębsza analiza wykazała, że przestępcy rozpoczęli swoje działania już w październiku 2015 roku. Nie wiadomo, jakie dane zostały przesłane osobom trzecim.

Przeczytaj więcej
Komentarze