Użytkownicy tego systemu są w niebezpieczeństwie. Można się zalogować nie znając hasła

Redakcja
29.11.2017  10:01
Użytkownicy są w niebezpieczeństwie. Luka w zabezpieczeniu systemu
Użytkownicy są w niebezpieczeństwie. Luka w zabezpieczeniu systemu Fot: Pexels.com

Każdy może pobrać dane z komputera.

W serwisie Twitter pojawił się wpis, który poruszył właścicieli komputerów Apple na całym świecie. Lemi Orhan Ergin poinformował o poważnym błędzie, który występuje w macOS High Sierra. Luka w systemie sprawia, że każdy może zalogować się na urządzeniu, omijając wszelkie zabezpieczenia.

Jak podaje serwis dobreprogramy.pl, problem polega na braku hasła w systemowym koncie „root”. Wystarczy wpisać słowo jako nazwę użytkownika i potwierdzić logowanie. MacOS otworzy przed nami swoje drzwi bez dodatkowych pytań. Sprawia to, że pliki znajdujące się na dysku są w ogromnym niebezpieczeństwie, jeśli komputer trafi w niepowołane ręce.

Drogi Apple, zauważyliśmy OGROMNY problem związany z bezpieczeństwem w macOS High Sierra. Każdy może zalogować się jako „root” z pustym hasłem po kliknięciu kilka razy na przycisk Zaloguj. Wiecie o tym błędzie? – napisał Lemi Orhan Ergin na swoim profilu.

Fala krytyki i reakcja Apple

Apple poprosiło, aby osoby mające podobny problem zgłaszały się bezpośrednio do działu pomocy technicznej. Podano tymczasowe rozwiązanie, które polega na ręcznej zmianie hasła do administracyjnego konta „root” lub wyłączenie możliwości logowania na takie konto.

Oprócz tego, na autora wpisu spłynęła ogromna fala krytyki. Użytkownicy mają mu za złe, że publicznie podzielił się swoim odkryciem. Według niektórych komentujących, Lemi powinien poinformować producentów o problemie, aby programiści mogli w porę zareagować.

Nie wiadomo, ile urządzeń zawiera błąd w systemie. Bardzo możliwe, że wkrótce zostanie opublikowana aktualizacja zwiększająca bezpieczeństwo użytkowników.

Przeczytaj więcej
Komentarze