Wi-Fi na całym świecie jest zagrożone atakiem hakerów. Microsoft zaczął działać

Redakcja
17.10.2017  11:21
Wi-Fi na całym świecie jest zagrożone atakiem. Microsoft zaczął działać
Wi-Fi na całym świecie jest zagrożone atakiem. Microsoft zaczął działać Fot: Pixabay.com

W niebezpieczeństwie są wszystkie sieci, nawet te w domach.

Internet okrążyła informacja o luce w zabezpieczeniach popularnych sieci Wi-Fi. Wszystko za sprawą niepoprawnego skryptu w protokole szyfrowania WPA2, którego używa niemal większość użytkowników internetu. Na atak narażone są wszystkie telefony, routery i komputery. Część producentów podjęła natychmiastową reakcję na ten problem.

Niepoprawne działanie odkrył naukowiec Mathy Vanhoef z  Uniwersytetu w Lowanium. W prosty sposób złamał zabezpieczenia najpopularniejszego szyfrowania danych. Skorzystał w tym celu z metody KRACK, czyli "Key Reinstallation Attacks". Polega ona na złożonych atakach na daną sieć, co skutkuje rozkodowaniem połączenia.

Oficjalna strona na temat ataku krackattacks.com ostrzega, że hakerzy mogą nie tylko dostać się do danego Wi-Fi, ale również przeglądać przesyłane dane między urządzeniami. Możliwe jest zatem podsłuchiwanie rozmów głosowych, czytanie wiadomości e-mail oraz przeglądanie pobieranych i wysyłanych danych, w tym dostęp do konta bankowego i tym podobnych. Dokonanie ataku możliwe jest tylko wtedy, kiedy niepowołana osoba znajduje się blisko nadajnika Wi-Fi, co nieco zwiększa bezpieczeństwo internautów.

Windows jest już bezpieczny

Całej sytuacji przyglądał się Microsoft, który niemal natychmiast udostępnił aktualizację systemu Windows. Jak podaje serwis theverge.com, łatka powinna trafić na komputery i urządzenia mobilne w ciągu najbliższych godzin. Nad poprawką pracuje również Google, aby wkrótce wydać ją na smartfony z serii Nexus i Pixel.

Chociaż kryzys wydaje się być zażegnany, zagrożenie wciąż istnieje. Dla własnego bezpieczeństwa należy zaktualizować sprzęty korzystające z Wi-Fi. Informacji o odpowiednich patchach należy szukać na stronach internetowych producentów.

Przeczytaj więcej
Komentarze