Wiadomo, ile zarabiają serwisy pirackie. Kwota może szokować

Redakcja
09.10.2017  12:28
Wiadomo, ile zarabiają serwisy pirackie. Kwota może szokować
Wiadomo, ile zarabiają serwisy pirackie. Kwota może szokować Fot: flickr.com/Lisa Ann Yount

To przychód z reklam wyświetlanych podczas przeglądania strony.

Mogłoby się wydawać, że właściciele pirackich stron nie zarabiają wiele. Użytkownicy pobierają wybrane przez siebie oprogramowanie, filmy i inne materiały, nie płacąc za nie ani grosza. Ile zarabiają właściciele stron dla „piratów”? Pewna organizacja opublikowała te dane i wynik wprawia w osłupienie.

111 milionów dolarów, około 408 milionów złotych – tyle łącznie zarabiają popularne serwisy udostępniające linki do torrentów, czyli nielegalnych kopii programów. Pieniądze pochodzą z reklam ustawionych na wszystkich podstronach serwisów, w wyskakujących okienkach, a czasami nawet w pobieranych plikach.

Kwota mogła być wyższa

Za badanie odpowiada Trustworthy Accountability Grou, czyli organizacja zajmująca się badaniem wysokości przychodów z nielegalnych działań w internecie. Portal torrentfreak.com podaje, że w opublikowanym raporcie podano łączną wartość pieniędzy, jakie zarabiają strony pośredniczące w pobieraniu plików z nieoryginalnego źródła. Pod uwagę brano 672 najpopularniejsze serwisy.

Gdyby nie fakt, że podjęto stanowcze środki zapobiegające piractwu, operatorzy tych stron mogliby zarobić dodatkowe 102-177 milionów dolarów [red. od 375 do 651 mln złotych] z wyświetlanych reklam, zależnie od ilości materiałów wyświetlanych przez marki premium [red. firmy wydające więcej ma marketing] – podano w raporcie przytaczanym przez torrentfreak.com.

Sami autorzy badania przyznają, że wyniki mogą być nieco zawyżone, ponieważ szacowany przychód z reklam nie zawsze oddaje realny obraz sytuacji. Część firm wycofuje się ze współpracy z takimi stronami, ponieważ ich właściciele nie chcą, aby produkty były kojarzone z nielegalną treścią.

 

Przeczytaj więcej
Komentarze