Poważna luka w procesorach Intel. Aktualizacja może spowolnić wydajność komputera

Karol Decka
04.01.2018  09:22
Poważna luka w procesorach Intel. Aktualizacja może spowolnić wydajność komputera
Poważna luka w procesorach Intel. Aktualizacja może spowolnić wydajność komputera Fot: Pexels.com

Problem dotyczy produktów wydanych w ciągu ostatniej dekady.

Firma Intel poinformowała o błędach w zabezpieczeniach wyprodukowanych przez nią procesorów. Problem dotyczy wszystkich urządzeń korzystających z  tego układu, niezależnie od systemu operacyjnego. Rozwiązanie sytuacji nie spodoba się wielu użytkownikom. Ze względu na powagę sytuacji, szczegóły usterki nie są znane.

Aktualizacją mają zostać objęte wszystkie procesory wydane w ciągu ostatnich 10 lat, zatem powód do zmartwień mogą mieć miliony osób. Jak podaje serwis theregister.co.uk, łatka prawdopodobnie wpłynie na obniżenie wydajności komputera. Z przeprowadzonych testów wynika, że będzie to od 5 do nawet 50% mocy, w zależności od modelu produktu i systemu operacyjnego.

Zwiększone ryzyko ataku

Błąd polega na niepoprawnym zabezpieczeniu pewnych części procesora. Szkodliwe programy w prosty sposób mogą uzyskać dostęp do segmentów związanych z przetwarzaniem haseł użytkowników, kluczy logowania i szyfrowaniem danych. Do ataku wystarczy złośliwy kod JavaScript na stronie internetowej.

Pierwsze aktualizacje wydano dla Linuksa, a Windows otrzyma swoją jeszcze w pierwszej połowie stycznia. Nie wiadomo, kiedy poprawka trafi na urządzenia firmy Apple. Po pomyślnie przeprowadzonej instalacji zbadano działanie programów.

Nie wpływa na gry

Okazało się, że w przypadku systemu Linuks, łatka nie wpływa na gry. Nie wiadomo jednak jak wyglądać będzie sytuacja podczas korzystania z przeglądarki internetowej i innych programów użytkowych. Test nie dotyczył macOS i oprogramowania od Microsoftu.

Konkurencyjna firma AMD podała, że ich produkty nie posiadają podobnego błędu i pod tym względem są bezpieczne. Nie wyklucza się jednak spowolnienia działania również komputerów działających z AMD, ponieważ aktualizacja instalowana jest przez system operacyjny, a nie bezpośrednio jako mikrokod w procesorze.

Kod
Przeczytaj więcej
Komentarze