Niebezpieczne telefony. Nie wolno oddzwaniać na ten numer

Karol Decka
02.01.2018  11:20
Niebezpieczne telefony. Nie wolno oddzwaniać na ten numer
Niebezpieczne telefony. Nie wolno oddzwaniać na ten numer Fot: Pexels.com

Próba kontaktu może słono kosztować.

Klienci polskich operatorów komórkowych narażeni są na utratę ogromnych sum pieniędzy. Orange ostrzega przed rosnącym zagrożeniem związanym z naciągaczami. Ich wzmożona aktywność może mieć związek z początkiem nowego roku, kiedy odbiera się telefony z życzeniami od znajomych i rodziny.

Oszuści dzwonią do nieświadomych ofiar w nocy, aby zmusić daną osobę do próby oddzwonienia kolejnego dnia. W pułapkę wpada się, gdy zostanie nawiązane połączenie. Koszt rozmowy może wynosić nawet 8 złotych za minutę, ponieważ numer zarejestrowany jest na Kubie. Rzecznik prasowy sieci Orange apeluje, aby nie odbierać i nie kontaktować się z nieznanymi numerami zaczynającymi się od  +53.

Setki wyjęte z portfela

Jak podaje wprost.pl, to nie pierwszy raz, kiedy naciągacze próbują oszukać klientów polskich sieci. Wcześniej używano do tego celu telefonów z Demokratycznej Republiki Konga i Wybrzeża Kości Słoniowej, które do złudzenia przypominały krajowe numery kierunkowe z Warszawy i Płocka - +243 oraz +225.

Kwoty rachunków wynosiły nawet kilkaset złotych, ponieważ przestępcy sprytnie wykorzystywali naiwność swoich ofiar. Bardzo często po pomyślnym połączeniu symulowano sygnał mający przypominać oczekiwanie na rozmówcę, w ten sposób nieświadoma osoba potrafiła spędzić przy słuchawce kilka minut.

Przeczytaj więcej
Komentarze