Uzależnienie od gier komputerowych jako choroba psychiczna. WHO pokazało projekt

Karol Decka
02.01.2018  15:18
Uzależnienie od gier komputerowych jako choroba psychiczna. WHO pokazało projekt
Uzależnienie od gier komputerowych jako choroba psychiczna. WHO pokazało projekt Fot: Flickr.com/Luke Hayfield

Opisano symptomy i sposób rozpoznawania objawów.

Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia dokładnie zbadali wszystkie aspekty związane z uzależnieniem od gier komputerowych. Zjawisko postanowiono umieścić w szkicu 11. Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób pod nazwą „gaming disorder”, czyli dosłownie tłumacząc – „zaburzenie growe”.

Gry dostępne są na różne rodzaje sprzętu. Dostęp do rozrywki mamy nie tylko na komputerach i konsolach, ale także dzięki tabletom i smartfonom. Coraz częściej zauważa się negatywny wpływ nadmiernego zaangażowania w wirtualna rozgrywkę. Według WHO, uzależnienie powinno się traktować jako zaburzenie psychiczne, ponieważ chory przedkłada zadowolenie z gry nad inne potrzeby i wartości.

Mario

Gra jest najważniejsza

Jak podaje rp.pl, zbyt częste zagłębianie się w nierealny świat może prowadzić do wielu powikłań. Według przeprowadzonych testów, osoby uzależnione od gier nie do końca zdają sobie sprawę z konsekwencji dokonywanych decyzji. To jeden z objawów, które zadecydowały o tym, aby powiązać uzależnienie z chorobą psychiczną.

Definicja choroby mówi jasno, że diagnoza wymaga ciągłej obserwacji przez okres około 12 miesięcy. Po tym czasie lekarz powinien być w stanie stwierdzić, czy dana osoba ma problem z nadmiernym korzystaniem z wirtualnej rozrywki. Niestety, nie podano żadnych sposobów zapobiegania chorobie i jej leczenia.

Jeżeli „gaming disorder” trafi na oficjalną listę, zacznie obowiązywać w ponad 100 krajach na całym świecie, które uznają Międzynarodową Klasyfikacje Chorób. Jej najnowsza wersja ma zostać opublikowana w maju 2018 roku. Do tego czasu opis uzależnienia od gier może się jeszcze zmienić.

Zagłosuj

Czy uważasz, że uzależnienie od gier to choroba?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze