26-latek stworzył piramidę finansową opartą na grze „FarmVille”. Zarobił już ponad 100 mln dolarów

Karol Decka
11.01.2018  16:15
Wirtualna farma w realnym świecie. Gracze kierują prawdziwym gospodarstwem
Wirtualna farma w realnym świecie. Gracze kierują prawdziwym gospodarstwem Fot: Pixabay.com

Przy tym pomyśle wszystkie "Symulatory Farmy" wymiękają.

Twórcy gier wyprzedzają się w tworzeniu idealnego tytułu z jak najlepszą wirtualną rzeczywistością, producenci natomiast wydają coraz lepsze sprzęty i okulary VR. Okazuje się jednak, że zamożnego gracza potrafi zadowolić rozgrywka z prostymi zasadami, a więź z realnym światem można uzyskać w nieco inny sposób. Pewien Turek postawił na połączenie prawdziwej farmy z grą komputerową.

Mehmet Aydin jest pomysłodawcą niecodziennego projektu, który bazuje na popularnej grze FarmVille. Swojego czasu była to najbardziej rozchwytywana aplikacja na Facebooku. Jej twórcy zarobili miliony dolarów na sprzedaży wirtualnej monety „facebookowym” rolnikom. 26-latek poszedł o krok dalej i sprawił, że rozgrywka przeniesie się na prawdziwe pole.

Çiftlik Bank to gra-inwestycja przeznaczona dla graczy chętnych spróbować swoich sił w zarządzaniu gospodarstwem rolnym. Wśród dostępnych opcji pojawić się ma hodowla krów, uprawa zbóż i produkcja mleka oraz miodu. Użytkownicy mają sponsorować wybrane elementy farmy, aby następnie zarobić na końcowym produkcie.

Wystarczy, że kilka osób kupi wspólną krowę, aby zarabiać na sprzedawanym później mleku. Oczywiście konieczna będzie wymiana prawdziwych pieniędzy na wirtualną gotówkę.

Çiftlik Banku
Çiftlik Banku Fot: ciftlikbank.com

Wysoki zysk z gospodarstwa

Serwis bloomberg.com podaje, że jak zapewnia sam pomysłodawca, to od inwestora zależeć będzie jak dużo monet przeznaczy na daną część farmy. Im więcej gracz zainwestuje w rozwój, tym większe zyski otrzyma. Proste zasady mają sprawić, że ludzie chętniej wciągną się w stały obrót pieniądzem, zamiast skorzystanie z opcji wypłaty.

Mehmet kupił już 220-hektarowe gospodarstwo na terenie wsi Pazarkaya, między Stanbułem a Aleppo. Szacuje się, że cały projekt może być warty ponad 185 milionów dolarów. Obecnie fani przekazali mężczyźnie już prawie 106 milionów dolarów. Produkcja mleka ma rozpocząć się do końca 2018 roku. Docelowo na miejscu ma pojawić się 35 tysięcy krów.

Çiftlik Banku
Çiftlik Banku Fot: ciftlikbank.com

Sceptyczni politycy

Niektórzy są tak zafascynowani pomysłem, że już teraz odwiedzają powstające stodoły. Jak podaje serwis pb.pl, pojawiły się pierwsze głosy o osobach chętnych wziąć prawdziwy kredyt w banku, aby zainwestować w owce, krowy i kury z farmy Mahmeta.

To niemożliwe, aby twórca był w stanie wypłacać inwestorom kwoty, które obiecuje – komentują przedstawiciele rządu (bloomberg.com).

Projektem zainteresowały się władze Turcji. Ich zdaniem taki rodzaj gry może stworzyć swojego rodzaju piramidę finansową, której zadaniem będzie spłacanie starych klientów pieniędzmi nowych. W rezultacie może dojść do szybkiego bankructwa, a cały pomysł przyniesie zysk jedynie jej właścicielowi.

Zobacz wideo o grze w prawdziwą farmę:

Przeczytaj więcej
Komentarze