Facebook wprowadza sztuczną inteligencję. Uchroni przed samobójstwem

Redakcja
28.11.2017  12:33
Facebook wprowadza sztuczną inteligencję. Uchroni przed samobójstwem
Facebook wprowadza sztuczną inteligencję. Uchroni przed samobójstwem Fot: Pexels.com

System ma dokładnie badać zachowanie użytkowników.

Przedstawiciele Facebooka postanowili walczyć ze zwiększającą się liczbą samobójstw dokonywanych za pośrednictwem portalu społecznościowego. Stworzono sztuczną inteligencję, której zadaniem jest wykrywanie potencjalnie niebezpiecznego zachowania.

Do tej pory sytuacja wymagała zgłoszenia przez czujnego znajomego - dopiero wtedy moderatorzy przyglądali się sprawie. Teraz cały proces może przebiegać zupełnie inaczej. Specjalnie opracowany system zbada wpisy i internetową działalność danej osoby. Zebrane dane pomogą określić, czy użytkownik zmaga się z problemem.

W przyszłości sztuczna inteligencja będzie w stanie rozpoznać więcej niuansów językowych. W ten sposób lepiej zidentyfikuje różne rodzaje problemów, nie tylko samobójstwa. To pozwoli na szybkie wykrycie przemocy w internecie – powiedział Mark Zuckerberg, prezes Facebooka (techcrunch.com).

Serwis techcrunch.com wyjaśnia, że jeśli program wykryje skłonności samobójcze, natychmiast skontaktuje się z odpowiednimi służbami. Pogrążonej w smutku osobie udostępnione zostaną różne materiały mające na celu pomoc i wyprowadzenie z niepokojącego stanu.

 

Na pomoc samobójcom

Opcja była testowana w Stanach Zjednoczonych i planowane jest wprowadzenie jej na całym świecie. Niestety, wyjątkiem będą kraje Unii Europejskiej. Rozporządzenia na temat prywatności użytkowników i skanowania ich aktywności kolidują z działaniem nowego systemu Facebooka.

Co więcej, platforma zmieni sposób informowania moderatorów o istniejących problemach. Pracownicy będą w stanie szybciej poprosić o pomoc osobę posługującą się takim samym językiem, co użytkownik, przez co możliwy będzie kontakt z lokalnymi służbami.

W interwencjach i opracowaniu materiałów edukacyjnych pomaga łącznie około 80 organizacji działających na rzecz prewencji samobójstw. Działania Facebooka wskazują na to, że firma poważnie podchodzi do sprawy.

 

Przeczytaj więcej
Komentarze