18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ile zarabiają twórcy na YouTube? Znamy dokładne kwoty

Redakcja
26.09.2017  11:14
Ile zarabiają YouTuberzy?
Ile zarabiają YouTuberzy? Fot: YouTube.com/MinecraftBlow

Takie pieniądze potrafią zawrócić w głowie.

Wysokość zarobków na YouTube do pewnego czasu była tematem tabu, ale najnowsze badania pozwalają dokładniej zajrzeć w portfele twórców wideo. Niektóre dane mogą zadziwić, ponieważ według statystyk, bardziej popularny YouTuber zarabia więcej od większości Polaków.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję GetHero oraz portal apynews.pl. Jak podaje portal pb.pl, najwięcej wpada do kieszeni osób prowadzących kanały o tematyce lifestyle, gdzie tworzą wideo na różne tematy dotyczące codziennego życia, popularnych trendów i w ten sposób trafiają do szerszej grupy odbiorców.

Średni wpływ na konto „lifestylowej” gwiazdy wynosi 13 166 złotych. Mniejsze kanały opierające się na grach wideo uzyskują średnio 6,6 tys. złotych. Może wydawać się to dziwne, ale najmniejszy dochód osiągają twórcy nagrywający filmy rozrywkowe, w tym przypadku jest to 6,4 tys. złotych.

Kwoty te dotyczą zysku z reklam AdSense wyświetlanych przed, na i przy filmach. To nie jest jedyny sposób na monetyzację hobby. Pieniądze z reklam mogą być jedynie ułamkiem tego, co można zarobić podczas współpracy z firmami.

 

Współpraca z marką

Wielu YouTuberów decyduje się na współpracę z różnymi firmami. Przykładem może być Coca-Cola, która zebrała różne „wideo-gwiazdy” do kampanii reklamowej. Zdarzyło się nawet, że do sklepów trafiły puszki z podobiznami idoli z „YouTuba”.

Serwis pb.pl podaje, że jednorazowa współpraca może przynieść od 1475 zł do 29287 złotych, ale warto pamiętać, że to jedynie średnia. Zarobki mogą być zatem znacznie wyższe. Oprócz pieniędzy, gwiazdy otrzymują różne gadżety, darmowe wycieczki, sprzęty i gry. Do tego dochodzi działalność poboczna, jak np. sklepy z gadżetami, organizowanie specjalnych wydarzeń, zjazdów fanów czy wspólnych letnich obozów.

Nie wszystkie działania mają charakter komercyjny. Niektórzy zgadzają się na pomoc i działania charytatywne w wyższym celu, tym samym rezygnując z honorarium.

Zobacz wideo jednego z najpopularniejszych YouTuberów w Polsce:

Przeczytaj więcej
Komentarze