Lidl i Adidas wycofują reklamy z YouTube. Winne są nieodpowiednie filmy

Redakcja
28.11.2017  16:17
Mars, Lidl i wycofują reklamy z YouTube. Winne są nieodpowiednie filmy
Mars, Lidl i wycofują reklamy z YouTube. Winne są nieodpowiednie filmy Fot: Flickr.com/Rego Korosi

Rozpoczęło się masowe usuwanie kanałów.

Serwis YouTube nie ma łatwo, ponieważ media nieustannie donoszą o problemach związanych z reklamami. Wcześniej wielu twórców wideo skarżyło się na zmniejszone zarobki. Teraz swoje spoty wycofują największe światowe marki, w tym Mars, Adidas i Lidl. Powód? Wynik dziennikarskiego śledztwa.

Redaktorzy BBC i The Times zbadali sprawę nieodpowiedniej zawartości na YouTube. Wykazano, że na portalu znajduje się wiele treści mogących zagrażać bezpieczeństwu dzieci. Zdarza się, że ich ulubione postaci z bajek mają podłożony zupełnie innych głos i „występują” w materiałach przeznaczonych dla widzów dorosłych. Młodszy odbiorca włącza takie wideo zwabiony ulubioną kreskówką.

Poruszono również problem pedofilii. Okazuje się, że pozornie zwykłe filmy z bawiącymi się dziećmi, przewrotami na łóżku i pływaniu w basenie mogą posłużyć przestępcom jako dziecięca pornografia. Jak podaje serwis dlahandlu.pl, właśnie przy tych nagraniach wyświetlały się reklamy znanych marek.

Zerwanie współpracy

Po publikacji materiału przez The Times, przerwano emisję spotów reklamowych takich marek jak: Adidas, Deutsche Bank, Amazon, eBay, Mars, Diageo, HP oraz Cadbury i Lidl. Firmy nie chcą być kojarzone z negatywnym wpływem na dziecięcą psychikę. Współpracę zawieszono do czasu, aż mylące materiały znikną z portalu.

Od ubiegłego tygodnia usunęliśmy reklamy z ponad 2 milionów filmów i 50 tys. kanałów, które udawały miejsca z zawartością przyjazną dla młodszych użytkowników - komentują sprawę przedstawiciele YouTube (vice.com).

YouTube traktuje sprawę poważnie. Jak podaje serwis theverge.com, usunięto już 270 kanałów oraz 150 tys. filmów i nie jest to koniec czystek. W ponad 650 tys. nagrań wyłączono możliwość komentowania, aby nie narażać bezpieczeństwa dzieci.

 

Przeczytaj więcej
Komentarze