Ogłoszono młodzieżowe słowo 2017 roku. Twórcy słownika nieźle pocisnęli

Karol Decka
13.12.2017  16:24
Ogłoszono młodzieżowe słowo roku. Twórcy słownika nieźle pocisnęli
Ogłoszono młodzieżowe słowo roku. Twórcy słownika nieźle pocisnęli Fot: Pixabay.com

Co się tu odjaniepawla?

W plebiscycie wydawnictwa PWN wyłoniono najlepsze młodzieżowe słowa, które często pojawiały się w rozmowach młodych Polaków. Zwycięzca jest tylko jeden, ale tuż za nim znajdują się inne językowe „twory”. Czy dwie litery nie będące wyrazem, mogą zostać słowem roku? Okazuje się, że tak.

Mowa o „XD”, kojarzonym raczej z emotikoną. To zlepek dwóch liter oznaczający uśmiech i radość. Z jego pomocą rozmówca może podkreślić zabawny wydźwięk danego zdania lub wyrażenia. Właśnie ta partykuła zdobyła słownikowe podium, chociaż wybór internautów był zupełnie inny.

Najwięcej – 417 – padło na zeszłorocznego zwycięzcę – rzeczownik sztos. Na drugim miejscu z 269 głosami jest neologizm dwudzionek, który ma zastąpić weekend. 227 głosów oddano na wyraz XD – czytamy w wyjaśnieniu na stronie organizatora (sjp.pwn.pl).

W oficjalnym głosowaniu zwyciężyło „sztos”, a tuż za nim był „dwudzionek”. Jury zdecydowało się na pominięcie tych słów, ponieważ pierwsze z nich wygrał w 2016 roku, a drugi to niepotrzebny neologizm mający zastąpić „weekend”.

Język młodzieży

Oprócz słowa roku „XD” wyróżnione zostały inne zwroty. Najlepszym neologizmem jest „smartwica” oznaczająca uzależnienie od smartfonów. Zwrócono uwagę na „pocisk” i „pocisnąć kogoś” jako określenie przekroczenia pewnej granicy lub powiedzenia doskonałej riposty.

Warto również wspomnieć o „odjaniepawlać”, które częściej używane jest w zwrocie „co tu się odjaniepawla?”. Słowo związane jest z Janem Pawłem II i choć nie jest bluźnierstwem, w niektórych środowiskach budzi kontrowersje. Oznacza zdziwienie i reakcję na niecodzienną sytuację.

Jak widać, język wciąż ewoluuje. Dzięki internetowym słownikom jesteśmy w stanie być cały czas na bieżąco ze wszystkimi niuansami związanymi z mową młodych.

Zagłosuj

Które słowo jest najlepsze?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze