18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Cenzura Facebooka. Serwis wprowadza księgę słów zakazanych

Redakcja
26.04.2018  13:10
Facebook
Facebook Fot: shutterstock.com, East News

Za "nie lubię" można już spodziewać się bana.

Emocje po niedawnej aferze Cambridge Analytica i przesłuchaniach Marka Zuckerberga jeszcze nie opadły. Teraz twórcy Facebooka wzięli się do intensywnej pracy nad nowym regulaminem. Od kilku dni rozsyłają użytkownikom prośby o zaakceptowanie zmian.

Jak podaje „Komputer Świat”, obszerny zbiór nowych zasad określa bardzo dokładnie, co wolno, a czego nie wolno pisać użytkownikowi Facebooka. Wypowiedzi niezgodne z nowym regulaminem będą usuwane. W niektórych przypadkach może skończyć się nawet na blokadzie konta czy przekazania sprawy do organów ścigania.

Zgodnie z nowymi zasadami serwis będzie m.in. walczyć z fałszowaniem tożsamości, rozpowszechnianiem spamu i tzw. fake newsami. Kontrowersje wzbudzają jednak przede wszystkim zasady dot. „treści propagujących nienawiść”.

ZOBACZ TAKŻE: Afera Facebooka i Cambridge Analytica w Polsce. Wyciek informacji

Zakazane zwroty na Facebooku 

Twórcy portalu dołożyli starań, by sformułowanie było dla wszystkich jak najbardziej klarowne. Opublikowano więc szczegółową listę słów i wyrażeń, które mogą budzić zastrzeżenia.

Zabrania się m.in. ataków słownych na podstawie tzw. cech chronionych, takich jak rasa, pochodzenie, narodowość, wyznanie, orientacja seksualna, płeć, tożsamość płciowa, poważna niepełnosprawność lub choroba.

To samo tyczy się propagowania przemocy, poniżania, przedstawiania w dobrym świetle śmierci, chorób, krzywdy i porównywania człowieka do zwierząt. Oznacza to, że od teraz nawet nazwanie kogoś „świnią” może skończyć się na usunięciu wiadomości lub zbanowaniu konta.

Wśród zakazanych słów i zwrotów w odniesieniu do innych osób znalazły się też m.in.: "niedorozwinięty", "odrażający", "brzydki", "opóźniony w rozwoju", "głupi", "oszust", "skąpiec", "puszczalska" czy "na krzywy ryj" i zwroty pogardliwe, np.: "nienawidzę", "nie lubię..." czy "x są najgorsi".

Bezpieczny Facebook 

To tylko przykłady, bo w wielu przypadkach serwis sam będzie oceniał, czy dany zwrot narusza ustalone zasady. Zmiany mają oczyścić atmosferę w serwisie i sprawić, że każdy z przeszło 2 miliardów użytkowników będzie czuł się bezpieczny i szanowany.

Facebook zapowiada, że nowy regulamin trzeba zaakceptować do 25 maja 2018 roku. Tylko wówczas będzie możliwe dalsze korzystanie z portalu.

ezgif.com-optimize
Zagłosuj

Czy po aferze usuniesz konto na Facebooku?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze