8K w okularach VR? Chiński startup przekonuje, że to możliwe

Redakcja
28.09.2017  12:07
Gogle VR w 8k
Gogle VR w 8k Fot: Kickstarter.com/pimax8kvr

Wszystko wskazuje na to, że urządzenie może stać się hitem.

Szykuje się prawdziwa rewolucja w technologii VR. Chińczycy zamierzają stworzyć najlepsze jak dotąd okulary wirtualnej rzeczywistości. Takiego rozwiązania nigdy wcześniej nie wprowadzono, dlatego projekt cieszy się ogromnym zainteresowaniem internautów. Twórcom udało się zebrać ponad milion dolarów.

Specyfikacja robi wrażenie, ponieważ według oficjalnych informacji wyświetlany obraz ma być w jakości 8k, odświeżanie wynosić będzie 90 Hz, a kąt widzenia ustawiony zostanie na 200 stopni. To ogromna zmiana w porównaniu do dostępnych już okularów. Aktualne pole widzenia wynosi 110 stopni, a maksymalna rozdzielczość to około 2k, czyli 1080x1200 pikseli na oko. Chiński projekt zaoferuje 3840x2160 pikseli na jedno oko.

Niestety, teraźniejsza technologia ma wiele wad. Jedną z nich jest widoczność ekranowych pikseli, które są efektem zbyt bliskiego ustawienia ekranu do oka. Pimax 4k nie będzie mieć tego problemu, a wyświetlany obraz ma być pozbawiony brzydkiego rozmycia.

 

Zobacz więcej i lepiej

Jak podaje serwis losyziemi.pl, obecne na rynku okulary VR oferują 110-stopniowy kąt widzenia. W ten sposób użytkownik czuje się tak, jakby oglądał obraz przez lornetkę. Technologia użyta w Pimax 4k pozwoli na zwiększenie pola widzenia, tym samym sprawiając wrażenie, że wirtualny świat otacza gracza.

 

Chińscy inżynierowie zebrali łącznie 1,2 mln dolarów, czyli ponad 4,3 mln złotych. Po stworzeniu urządzenia, cena sprzętu nie będzie rażąco wysoka, ale z pewnością wyższa od aktualnie dostępnych okularów. Pimax pojawi się w kilku wersjach: 5k w cenie 1285 złotych, 8k kosztująca 1837 złotych oraz specjalna edycja z śledzenia w przestrzeni za 2942 złote.

Pierwsze egzemplarze tego produktu pojawią się w pierwszej części 2018 roku. Zebrana kwota pomoże w skonstruowaniu i stworzeniu przedstawionego sprzętu. Partnerami przedsięwzięcia są takie marki jak: Disleyland Resort, Valve, Steam VR oraz BMW.

Zobacz test okularów:

Przeczytaj więcej
Komentarze