Elektryczna ciężarówka i sportowy samochód od Tesli. Autopilot jest tutaj standardem

Redakcja
17.11.2017  18:07
Elektryczna ciężarówka i sportowy samochód od Tesli. Ma nawet autopilota
Elektryczna ciężarówka i sportowy samochód od Tesli. Ma nawet autopilota Fot: mat. promocyjne / Tesla

Przewóz towarów może zmienić się na zawsze.

Szykuje się prawdziwa rewolucja w transporcie drogowym. Tesla zaprezentowała oficjalnie swoją nową ciężarówkę napędzaną wyłącznie prądem elektrycznym. Metalowy kolos jest w stanie przejechać aż 800 kilometrów na jednym ładowaniu baterii.

Semi Truck (czyli pojazd z naczepą), bo tak nazywa się dzieło Elona Muska, będzie poruszać się z prędkością 95 km/h przy pełnym obciążeniu. Zgodnie z informacją podaną w serwisie informacyjnym cnbc.com, taka szybkość pojazdu jest normą w wielu krajach na świecie. Warto dodać, że rozpędzenie trwa tylko 5 sekund, jeśli ciężarówka nie jest załadowana i 20 sekund, jeżeli wiezie 40 ton towaru.

Na pokładzie znajduje się autopilot, który pomoże zmęczonym kierowcom udającym się w dalekie trasy. Problem z dostarczeniem prądu ma rozwiązać stworzenie sieci stacji ładowania dla ciężarówek. Inwestycją ma zająć się sama Tesla. Interesujący jest fakt, że „doładowanie” dodatkowych 650 kilometrów trwa jedynie pół godziny. Gwarancją trwałości mają być 4 niezależne silniki elektryczne.

 

Szybki, luksusowy, elektryczny

Oprócz pojazdu skupiającego się na przewożeniu towaru, podczas konferencji zaprezentowano także auto o nazwie Roadster. Wyjątkowy design oraz imponujące parametry mogą sprawić, że fani czterech kółek zakochają się w samochodzie, który nie potrzebuje paliwa.

Roadster rozpędza się do 160 km/h w zaledwie 4,2 sekundy. Napędzany jest prądem elektrycznym, ma 4 miejsca i szklany dach, który można otworzyć, aby cieszyć się wiatrem we włosach. Koszt jednego samochodu wynosi 250 tysięcy dolarów, czyli 897 tysięcy złotych.

 

Zobacz prezentację nowej ciężarówki:

Przeczytaj więcej
Komentarze