Lidl stawia na innowacyjność. Towar dostarczy ciężarówka bez kierowcy

Redakcja
06.11.2017  10:24
Lidl stawia na innowacyjność. Towar dostarczy ciężarówka bez kierowcy
Lidl stawia na innowacyjność. Towar dostarczy ciężarówka bez kierowcy Fot: East News

Pojazdy niczym z filmów sci-fi.

Samochody znane z filmów o przyszłości wkrótce staną się rzeczywistością. Lidl zainwestuje w nowy rodzaj transportu produktów do swoich sklepów. Sieć dyskontów postawi na bezzałogowe ciężarówki dostawcze, które obsługiwane są bez pomocy człowieka.

Za projekt pojazdu T-pod odpowiada szwedzka firma Einride. Auto nie posiada kabiny kierowcy, przez co ma 7 metrów długości. W środku można ułożyć łącznie 15 europalet, a łączna ładowność ciężarówki wynosi 20 ton. Elektryczne silniki są w stanie zapewnić 200 km nieprzerwanej jazdy. Sprawia to, że idealnie nadaje się ona do przewozu najróżniejszych towarów, jakie sprzedawane są w supermarketach.

 

Na początek testy w terenie

Pierwsza ciężarówka wyjedzie na drogi w 2018 roku i wtedy też rozpocznie dostawę z centralnego magazynu do sklepu Lidl w mieście Halmstad, które ma być testową lokalizacją dla nowej usługi. Serwis polsatnews.pl podaje, że Szwecja wprowadziła prawo umożliwiające uruchomienie transportu bezzałogowego, jeżeli firma postara się o odpowiednie pozwolenia. Nowa ustawa o ruchu drogowym jest zatem zielonym światłem dla rozwoju innowacyjnej technologii.

Dodatkowe bezpieczeństwo ma zapewnić stały monitoring pojazdów przez operatorów. Pracownik będzie kontrolować wszystkie dane z biura i jeżeli zajdzie taka potrzeba, przejmie stery nad wybraną ciężarówką. Jeśli pomysł zda test, zostanie wprowadzony w innych krajach.

Zobacz więcej zdjęć pojazdu:

Przeczytaj więcej
Komentarze