Microsoft i Facebook połączyły USA z Europą podwodnym kablem. Rekordowa prędkość przesyłu danych

Redakcja
25.09.2017  10:52
Marea - kabel
Marea - kabel Fot: news.microsoft.com

Wspólny projekt technologicznych gigantów to wielki sukces. 

Microsoft i Facebook to dwie firmy liczące się w internetowym biznesie, które ukończyły niezwykle ważny projekt MAREA. Chodzi o transkontynentalny kabel łączący Amerykę Północną z Europą. Dzięki temu rozwiązaniu, znacznie zwiększy się prędkość przesyłania danych między Starym a Nowym Kontynentem.

Podwodny kabel ma łącznie 6400 kilometrów długości, biegnie od stanu Virginia do Bilbao w Hiszpanii, a jego zainstalowanie trwało około 5 miesięcy. Możliwości są ogromne, ponieważ instalacja jest w stanie przenosić 160 terabitów na sekundę. Jak podaje serwis instalki.pl, jednocześnie z USA do Europy może „płynąć” 71 milionów filmów w jakości HD, a sporo ważąca gra komputerowa „ściągnie się” w mgnieniu oka.

Transfer bez obaw?

Obecnie projekt ma działać jako alternatywne rozwiązanie dla istniejących już połączeń. Linia została stworzona na wypadek kataklizmu i zmieniającego się klimatu. Wirtualnemedia.pl przypominają o uderzeniu huraganu Sandy, który poważnie uszkodził infrastrukturę na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Spowodowało to znaczne utrudnienia w łączności internetowej. MAREA ma zapobiec podobnym przypadkom.

Teraz przyszłość wirtualnej sieci ma być bardziej bezpieczna. Zapowiedziano, że prędkość będzie stopniowo zwiększana o kilka procent każdego roku.

 

 

Przeczytaj więcej
Komentarze