NASA pokazała 20 lat zmian klimatycznych na jednym wideo. „To zdumiewające”

Redakcja
20.11.2017  15:22
NASA pokazała 20 lat zmian klimatycznych na jednym wideo. To zdumiewające
NASA pokazała 20 lat zmian klimatycznych na jednym wideo. To zdumiewające Fot: Pexels.com

Montaż filmu zajął łącznie ponad trzy miesiące.

Zmiany klimatyczne ciężko jest zauważyć gołym okiem. Niektóre zachodzą tak wolno, że niektórzy wątpią w istnienie globalnego ocieplenia. Agencja NASA przygotowała wideo, które dokładnie obrazuje zmiany na Ziemi. Na filmie połączono łącznie 20 lat nagrań. Efekt robi wrażenie.

To jak obserwowanie oddychającej Ziemi. To zdumiewające - komentuje Jeremy Werdell, oceanograf pracujący z NASA (ladbible.com).

Topnienie lodowców jest prawie niezauważalne z dnia na dzień, ale dwie dekady na jednej animacji są w stanie przekonać nawet największego niedowiarka. Na zaprezentowanych materiałach widać, jak chłodne tereny zanikają, a powierzchnia lodowej krainy maleje. Zmianom ulegają również prądy morskie, które przyczyniają się do przenoszenia ciepłych i zimnych wód między kontynentami.

 

20 lat obserwacji

Jak podaje serwis ladbible.com, satelitarne fotografie pokazują nie tylko zmiany klimatyczne, ale również standardowe działanie pór roku na przestrzeni dwudziestu lat. Z informacji podanych przez independent.co.uk wynika, że zmontowanie filmu trwało ponad trzy miesiące.

Pierwsze zdjęcia uchwycono we wrześniu 1997 roku, za pomocą różnych satelitów. Zaprezentowany materiał obejmuje czas do września 2017 roku. Wideo zyskało prawie 1,2 mln wyświetleń.

Zobacz nagranie od NASA:

Przeczytaj więcej
Komentarze