Naukowcy alarmują o rozwijającej się chorobie. Selfityzm to prawdziwa plaga

Karol Decka
15.12.2017  14:04
Ciągłe robienie sobie zdjęć to choroba. Potwierdzają to badania naukowe
Ciągłe robienie sobie zdjęć to choroba. Potwierdzają to badania naukowe Fot: Pixabay.com

Osoby cierpiące na tę dolegliwość mają wspólne cechy.

Eksperci stawiają sprawę jasno – mamy do czynienia z globalną epidemią nowej choroby. W 2014 roku pojawiło się wiele artykułów na ten temat, ale były one jedynie niepopartą badaniami wizją przyszłości. Dzisiaj humorystyczna przepowiednia stała się prawdą. „Selfiści” potrzebują pomocy.

Jak podaje serwis informacyjny sky.com, naukowcy z uniwersytetu Nottingham Trent University w środkowej Anglii postanowili przeprowadzić test na 400 osobach z Indii. Skupiono się na Hindusach, ponieważ to właśnie w tym kraju mieszka największa część społeczności Facebooka. Azjaci są zatem doskonale zaznajomieni z mediami społecznościowymi, co pozwoliło na dokładne zbadanie skali zjawiska "selfitis" (tak brzmi oryginalna, angielska nazwa tej przypadłości).

Selfie

Początki nowej choroby

Okazuje się, że potrzeba robienia sobie zdjęć ma związek z szukaniem zainteresowania wśród innych ludzi i chęcią rywalizacji. Osoby te cechuje również niska samoocena. Dowiedziono, że takie zachowanie może być traktowane jako prawdziwa choroba. Wykryto trzy poziomy selfityzmu.

Najczęściej osoby z tą przypadłością cierpią z powodu niskiej samooceny i pragną poczuć się częścią otaczającej ich społeczności. Mogą również przejawiać inne symptomy związane z innymi uzależniającymi czynnościami. Teraz potwierdziliśmy istnienie tego zjawiska – powiedział dr Janarthanan Balakrishnan z uniwersytetu Nottingham Trent University (telegraph.co.uk).

Pierwszy etap polega na robieniu sobie minimum trzech zdjęć dziennie, bez publikacji ich w internecie. Drugi stopień związany jest w potrzebą udostępnienia zrobionych fotek w mediach dostępnych dla innych ludzi.

Trzeci poziom dotyczy nieustannego uwieczniania swojego wizerunku i dodawania zrobionych fotografii w mediach społecznościowych. Wiąże się z tym również silne poczucie akceptacji przez innych.

Badacze ostrzegają, że z czasem coraz więcej osób będzie cierpieć z powodu nieustającej potrzeby zrobienia sobie zdjęcia. Pogoń za „polubieniami” w mediach społecznościowych może skończyć się tragicznie.

Selfie
Zagłosuj

Jak często robisz sobie selfie?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze