Nowy silnik jonowy od NASA pobił rekord wydajności. Może zabrać nas na Marsa

Redakcja
17.10.2017  16:41
Nowy silnik NASA pobił rekord wydajności. Może zabrać nas na Marsa
Nowy silnik NASA pobił rekord wydajności. Może zabrać nas na Marsa Fot: YouTube.com / Paramount Pictures / CBS Studios

Lot między gwiazdami rodem z Hollywood.

Kosmiczne podróże powoli są już w zasięgu ręki. Do tej pory ogromne silniki z niebieskim płomieniem można było zobaczyć wyłącznie w filmach sci-fi. W NASA udało się przeprowadzić test podobnego urządzenia, pobijając przy tym rekord wygenerowanej siły.

Udowodniliśmy, że X3 potrafi pobrać 100 kW mocy. Silnik wygenerował 5,4 niutona, co czyni ten wynik najwyższym w historii – powiedział Alex Gallimore, inżynier zarządzający projektem (space.com).

X3, rodzaj silnika Halla, został opracowany w Centrum Badawczym im. Johna Glenna NASA. Jego działanie polega na zużyciu ksenonu jako paliwa. Przez zderzanie się elektronów, atomy tego pierwiastka ulegają jonizacji, tworząc ciąg. To ogromna różnica, ponieważ ten sposób zasilania pozwala osiągać większą prędkość niż inne znane nam silniki.

Redaktorzy serwisu space.com sugerują, że statki kosmiczne podróżujące na Marsa, będą wyposażone w podobne silniki. Obecna technologia pozwala na osiągnięcie prędkości 40 km/s. Wynik X3 jest przełomowy, ponieważ wcześniejszy rekord wynosił 3,3 niutona. Oznacza to, że udało się go podnieść o 2 punkty. Możliwe, że za kilka lat uda się uzyskać jeszcze większą moc.

 

Przeczytaj więcej
Komentarze