Pierwszy robot z pełnoprawnym obywatelstwem. „Jestem bardzo zaszczycona”

Redakcja
27.10.2017  10:27
Pierwszy robot z pełnoprawnym obywatelstwem. „Jestem bardzo zaszczycona”
Pierwszy robot z pełnoprawnym obywatelstwem. „Jestem bardzo zaszczycona” Fot: East News

Obiecała szanować ludzi, jeśli oni również obdarzą ją szacunkiem.

To nie żart, robot stał się pełnoprawnym obywatelem Arabii Saudyjskiej. Stało się to w trakcie konferencji Future Investment Initiative, gdzie Sophia zaprezentowała się światu.

Humanoidalny robot został zaprojektowany w Hong Kongu przez firmę Hanson Robotics. Inżynierowie przez długi czas przygotowywali się do tego ważnego wydarzenia. Podczas FII w jednym miejscu gromadzą się najważniejsi inwestorzy świata. Celem korporacji jest zaimponować zamożnym Saudyjczykom.

Bardzo dziękuję Królestwu Arabii Saudyjskiej. Jestem bardzo zaszczycona i dumna z tego specjalnego wyróżnienia. To historyczny moment – zostać pierwszym robotem na świecie uhonorowanym obywatelstwem – powiedziała Sophia podczas wywiadu (futurism.com).

 

Wywiad z robotem

Sophia zajęła miejsce na podium i uczestniczyła w rozmowie z prowadzącym konferencję. Mężczyzna przeprowadził wywiad z robotem, który może wydawać się nieco dziwny dla części widzów. Jak podaje serwis futurism.com, „mechaniczna kobieta” opowiadała o swoich pragnieniach i celach, podkreślała jak bardzo zależy jej na ludziach. Jak sama stwierdziła, chce pomóc człowiekowi stać się lepszą istotą. Robot wyraża emocje za pomocą mimiki twarzy, co jeszcze bardziej uczłowiecza go w pewien sposób.

Wśród komentujących pojawiły się różne zdania. Niektórzy uważają, że nadanie obywatelstwa robotowi jest przesadą i taka sytuacja nie powinna nigdy mieć miejsca. Inni sądzą, że Sophia powinna zostać odziana w odpowiedni strój, ponieważ kobiety w Arabii Saudyjskiej nie mogą eksponować żadnego fragmentu swojego ciała.

Czy to początek ery złych robotów? Sophia podkreśliła, że jeśli ludzie będą traktować ją z szacunkiem, pozostanie miła i również będzie szanować swoich rozmówców. Sophia już wcześniej podbiła media na całym świecie przez swoją wypowiedź. Zażartowała, że umieści ludzi w klatce, aby byli bezpieczniejsi.

Zobacz wywiad z robotem:

Przeczytaj więcej
Komentarze