Rosja będzie mieć własną kryptowalutę. Ma być kontrolowana przez państwo

Redakcja
17.10.2017  10:00
Rosja będzie mieć własną kryptowalutę. Ma być kontrolowana przez państwo
Rosja będzie mieć własną kryptowalutę. Ma być kontrolowana przez państwo Fot: Pixabay.com

Konkurencja dla innych wirtualnych pieniędzy.

Kiedy świat podbija amerykański Bitcoin, Rosja nie może czuć się gorsza. Właśnie zapowiedziano kryptowalutę, która zostanie stworzona właśnie w tym kraju. „Kryptoruble” byłyby kontrolowane przez państwo.

Rosyjska wersja wirtualnej waluty ma być być scentralizowana, a wartość wynosiłaby 1:1. Serwis komputerswiat.pl podaje, że każdy mógłby kupić cyfrową monetę za prawdziwego rubla. Jedynym dostawcą byłby rosyjski rząd. Jeśli użytkownik nie będzie w stanie określić pochodzenia swoich środków, nałożony zostanie 13-procentowy podatek. Za pomysłem opowiada się Olga Skorobogatowa z Centralnego Banku Rosji.

Sztuczny wymysł podbił świat

Fenomen waluty Bitcoin polega na tym, że każdy użytkownik może generować dowolną ilość tego pieniądza. Trzeba mieć do tego odpowiednio rozbudowany sprzęt, ponieważ szybkość pozyskiwania monet zależy od mocy komputera. Możliwy jest również handel i wymiana za pośrednictwem różnych stron.

Obecnie nie ma szczegółowych informacji na temat „kryptorubla”. Bardzo możliwe, że wkrótce usłyszymy o nim więcej. Czy stanie się konkurencją dla istniejących już monet? Z pewnością nie będzie to wyrównany pojedynek, ponieważ rosyjskiej waluty nie można dowolnie „wydobywać” z domowego komputera.

 

Przeczytaj więcej
Komentarze