Sztuczna inteligencja nie potrzebuje człowieka. Jest lepsza od ludzi i sama zdobywa wiedzę

Redakcja
19.10.2017  11:23
Sztuczna inteligencja nie potrzebuje człowieka. Jest lepsza od ludzi i sama zdobywa wiedzę
Sztuczna inteligencja nie potrzebuje człowieka. Jest lepsza od ludzi i sama zdobywa wiedzę Fot: East News

Wypuszczenie jej na wolność może skończyć się tragicznie.

Bardzo możliwe, że ludzkość stworzyła właśnie prawdziwą sztuczną inteligencję. DeepMind, firma należąca do Google, pochwaliła się najnowszym osiągnięciem, jakiego dokonał program AlphaGo Zero.

Program został sprawdzony podczas gry w starochińską planszówkę Go. Jak wyjaśnia serwis theguardian.com, oprócz wyjaśnienia zasad, AlphaGo nie został nauczony rozgrywki, ani nie poznał historii przebiegu poprzednich testów. W zaledwie 3 dni prześcignął inteligencję wcześniejszej wersji programu AlphaGo Lee. Tylko 21 dni zajęło mu uzyskanie równego poziomu z AlphaGo Master, który pokonał 60 najlepszych graczy w Go. Nieco więcej niż miesiąc, bo 40 dni, trwało dążenie do perfekcji.

Zero jest silniejszy od swoich poprzednich wersji, ponieważ nie używa wiedzy zdobytej przez człowieka, nie myśli w stylu człowieka. W ten sposób usunęliśmy pojęcie ludzkiej wiedzy, dając mu możliwość zdobycia jej na własną rękę – powiedział David Silver, naukowiec prowadzący projekt AlphaGo (theguardian.com).

Dziecko DeepMind w krótkim czasie stało się zdolne do samodzielnego podejmowania decyzji. Sztuczna inteligencja pokonała swoją poprzednią wersję aż 100 razy na 100 przeprowadzonych rund. Oznacza to, że oprogramowanie nauczyło się zasad i doskonaliło swoją umiejętność.

 

Może przewyższyć człowieka

Największym sukcesem jest fakt, że poprzednie wersje uczyły się od człowieka i trenowały w próbnych rozgrywkach w internecie. Z artykułu dostępnego na bbc.com można dowiedzieć się, że Zero nie miał takiej okazji i wszystkie ruchy opracował sam, dzięki uczeniu się na własnych błędach. Całą wiedzę musiał opracować bez pomocy ludzi.

Mam nadzieję, że programy tego typu będą stale pracować z nami jako eksperci, aby przekraczać granice nauki i medycyny – powiedział Demis Hassabis, współzałożyciel DeepMind (bbc.com).

Naukowcy są zdania, że program może pomóc w rozwiązywaniu problemów, z którymi nie radzą sobie ludzie. AlphaGo jest w stanie wykonać obliczenia w znacznie krótszym czasie, podając alternatywne rozwiązania. Już teraz zajmuje się zbadaniem trudnego zagadnienia, jakim jest zjawisko zwijania się białka. Dokładna analiza ma przynieść nieznane dotąd wnioski.

 

Przeczytaj więcej
Komentarze