Sztuczna inteligencja pomoże lekarzom. Wykrywa komórki rakowe w ciele pacjenta

Redakcja
02.11.2017  13:38
Sztuczna inteligencja pomoże lekarzom. Wykrywa komórki rakowe w ciele pacjenta
Sztuczna inteligencja pomoże lekarzom. Wykrywa komórki rakowe w ciele pacjenta Fot: East News

Program sam zdobywał wiedzę.

Rok 2017 można uznać za wyjątkowy, ponieważ nieustannie pojawiają się nowe informacje związane ze sztuczną inteligencją. Od ulepszania okularów wirtualnej rzeczywistości, aż po nadanie obywatelstwa robotowi. Tym razem mowa o programie, który pomoże w diagnozowaniu nowotworów.

Naukowcy i inżynierowie z Jokohamy w Japonii przeprowadzili test innowacyjnej „porównywarki zdjęć”. Portal inverse.com wyjaśnia w swoim artykule, że system miał za zadanie przejrzeć ponad 30 tysięcy fotografii zdrowego i zaatakowanego jelita grubego w 500-krotnym powiększeniu.

Po dokładnej analizie każdego z nich, program nauczył się rozpoznawać komórkę rakową i prawdopodobieństwo postawienia dokładnej diagnozy wynosi 86%.

Uczy się na podstawie zdjęć

Największym osiągnięciem jest fakt, że oprogramowanie było w stanie nauczyć się „zasad” związanych z rozpoznawaniem nowotworu, a następie wypracowało odpowiedni algorytm, aby szukać podobieństw w nowo nadesłanych zdjęciach pacjentów.

To ogromny przełom w badaniach. Jak podaje serwis fortune.com, nowotwór jelita grubego jest jedną z najgroźniejszych form zmian nowotworowych. Wczesne wykrycie i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia pozwala na znacznie efektywniejszą walkę z chorobą.

 

Przeczytaj więcej
Komentarze