Wydrukowali most w technologii 3D. To pierwsza taka konstrukcja na świecie

Redakcja
18.10.2017  12:15
Wydrukowany most w technologii 3D w Gemert
Wydrukowany most w technologii 3D w Gemert Fot: East News

Inżynierowie są dumni, ponieważ projekt okazał się sukcesem.

Drukarki 3D stają się łatwiej dostępne, tańsze i popularniejsze. Ludzie coraz częściej polegają na nich w różnych dziedzinach życia. W Holandii wybudowano pierwszy most, który został w całości wydrukowany.

Budowa trwała łącznie trzy miesiące, w tym czasie powstawały kolejne segmenty kładki dla rowerzystów. Aż 800 warstw przywieziono na miejsce montażu, gdzie następnie zostały ze sobą połączone. Drukarka nakładała beton centymetr po centymetrze.

Dzięki drukowaniu 3D mamy więcej możliwości podczas nadawania kształtu danej budowli. Dodatkowo, drukarka jest bardzo wydajna. Zużyliśmy mniej betonu, co wiąże się z mniejszą emisją dwutlenku węgla - powiedział Marinus Schimmel z firmy BAM Infra, która stworzyła most (dutchnews.nl).

Most w mieście Gemert (Barbancja Północna) jest pierwszą taką konstrukcją na świecie, więc mieszkańcy mogą być dumni ze swojej otwartości na innowację. Jak się okazuje, technologiczna nowość jest ekologiczna.

 

Budujemy mosty

Lokalny serwis dutchnews.nl zdradza, że inżynierowie rozpoczęli projekt na początku czerwca, aby dobrze i dokładnie przygotować się do stworzenia mostu. Konstrukcja musiała być wykonana tak, żeby nie stwarzać zagrożenia dla korzystających z niej ludzi.

Drukowany most jest w stanie wytrzymać obciążenie aż czterdziestu ciężarówek, tak przynajmniej podaje portal theguardian.com. Został stworzony ze specjalnego „drukarskiego” betonu, któremu zawdzięcza niezwykłą wytrzymałość. Jednak dla pełnego bezpieczeństwa – służyć będzie jedynie jako kładka rowerowa dla mieszkańców miasteczka. Twórcy chcieli być pewni, że nie wydarzy się żadna tragedia.

Most nie jest zbyt duży, ale został stworzony przez drukarkę, co czyni go wyjątkowym – powiedział Theo Salet z Uniwersytetu Technologii w Eindhoven (theguardian.com).

To ogromny krok w kierunku szerszego wykorzystywania technologii druku 3D. Z całego świata napływają nowe informacje na temat różnego zastosowania tego wynalazku. Lekarze pracują nawet nad pełnym wydrukowaniem ludzkiego organu, który będzie można następnie przeszczepić pacjentowi. Być może w przyszłości będziemy w stanie drukować wszystko, o czym zamarzymy.

Przeczytaj więcej
Komentarze