Wystarczy wyłączyć telefon na 15 minut. Efekty są zdumiewające

Redakcja
08.11.2017  14:41
Wystarczy wyłączyć telefon na 15 minut. Efekty są zdumiewające
Wystarczy wyłączyć telefon na 15 minut. Efekty są zdumiewające Fot: Pexels.com

Środowisko psychologów przeprowadziło interesujący test.

Najnowsze badania dowodzą, że nawet kwadrans bez telefonu pod ręką jest w stanie wpłynąć na nasze życie. Naukowcy ze Stowarzyszenia Brytyjskich Psychologów (British Psychological Society) przeprowadzili test, do którego zaproszono grupę osób chętnie korzystających ze smartfonów. Wyniki są zdumiewające.

Podczas tygodnia życia w samotności, zauważyliśmy u studentów znaczny spadek wysokiego poziomu negatywnych, ale też i pozytywnych emocji - powiedział Christian Jerrett z SBP (metro.co.uk).

Wolontariusze zostali poproszeni o spędzenie 15-minutowej przerwy w samotności, bez telefonu. Według redaktorów portalu metro.co.uk, urządzenie miało zostać wyłączone, aby niemożliwy był kontakt z właścicielem lub z osobami znajdującymi się „w sieci”. Ograniczenie dotyczyło też innych elektronicznych gadżetów, jak np. inteligentne zegarki.

 

Wyłącz negatywną energię

Odkryto, że ludzie pozbywają się w ten sposób negatywnych emocji, których głównym źródłem jest właśnie połączenie ze światem zewnętrznym. Oczekiwanie w niepokoju na telefon, potrzeba sprawdzenia powiadomień na Facebooku i poczucie nieustannego kontaktu ze znajomymi – wszystkie te czynniki wywołują uczucie dyskomfortu psychicznego.

Niestety, 15-minutowa terapia ma także skutek uboczny. Oprócz złagodzenia negatywnych emocji, spada również poziom ekscytacji, zadowolenia i poczucia więzi ze światem zewnętrznym. Na szczęście, jest to tylko chwilowe. Warto zaznaczyć, że efekty odczuwalne są jedynie w ciągu pierwszego miesiąca stosowania przerwy, ponieważ później organizm przyzwyczaja się do trwających kwadrans "odwyków".

Zapewne większość użytkowników telefonów skorzystałoby z przerwy. Z danych podanych przez meto.co.uk wynika, że człowiek korzysta ze smartfonów średnio przez 5 godzin w ciągu dnia. Z pewnością znajdą się tacy, który używają go znacznie częściej.

 

Przeczytaj więcej
Komentarze