Chiny będą uprawiać ziemniaki na Księżycu. Wiadomo, kiedy zaczną je sadzić

Karol Decka
09.01.2018  16:52
Chiny będą uprawiać ziemniaki na Księżycu. Zrobią to do końca 2018 roku
Chiny będą uprawiać ziemniaki na Księżycu. Zrobią to do końca 2018 roku Fot: Pixabay.com

Projekt ma przygotować naukowców do kolonizacji Marsa.

Przygotowania do podboju kosmosu nie trwają jedynie w Stanach Zjednoczonych. Swój wkład w kolonizację Marsa chcą mieć również Chińczycy, którzy już teraz pracują nad stworzeniem upraw ziemniaków daleko od Ziemi. Pierwsza misja ma na celu Księżyc, to na nim powstanie pierwsze pozaziemskie pole z tym warzywem.

Wyprawa na Czerwoną Planetę jest dużym wyzwaniem, a ogromna odległość to dość spory problem w przypadku niepowodzeń. Najlepiej jest jak najlepiej przetestować projekt, nie tylko w laboratoryjnych warunkach. Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna zamierza rozpocząć uprawę ziemniaków na Księżycu w czerwcu 2018 roku. Taką obietnicę złożono podczas konferencji Global Space Exploration w Pekinie.

uprawa ziemniakow na Marsie
uprawa ziemniakow na Marsie Fot: Youtube.com/20th Century Fox

Ziemniaki i jaja jedwabników

Jak podaje serwis futurism.com, na pokładzie lądownika, oprócz sadzonek ziemniaków, znajdą się specjalni goście – jedwabniki. Zadaniem owadów będzie produkcja dwutlenku węgla, który rośliny zmienią w tlen. W ten sposób powstanie prosty, zależny od siebie ekosystem. W kapsułach panować będzie idealne ciśnienie, oświetlenie i dostęp do wody. Rozmiar jednego pojemnika to 18 na 16 centymetrów.

Nie bez powodu to ziemniaki staną się pierwszą uprawą w kosmosie. To jedna z niewielu roślin, która posiada największą wydajność kaloryczną w stosunku do zajmowanej przestrzeni, a ta poza Ziemią jest ograniczona. Podczas testów udało się pomyślnie wyhodować warzywo w warunkach przypominających powierzchnię Marsa.

Zobacz wideo z kiełkującym ziemniakiem:

Przeczytaj więcej
Komentarze